POWIATOWY KONKURS LITERACKI „BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE”

Pod patronatem starostwa powiatowego w Dębicy nasza szkoła zorganizowała konkurs literacki pod hasłem „Bezpieczeństwo w szkole”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego. 
 

Na zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały prawie wszystkie szkoły powiatu:

- Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu

- Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy

- Zespół Szkół w Brzostku

- Liceum Ogólnokształcące w Pilznie

- II LO w Dębicy

- Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy

- Zespół Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy 
 

Konkurs składał się z II etapów. Pierwszy etap polegał na napisaniu pracy na jeden wybrany temat:

Każda z prac musiała zawierać propozycję pozytywnego sposobu rozwiązania przedstawionej sytuacji.

Na I etap konkursu napłynęło 51 prac, najwięcej, bo aż 32, z naszej szkoły. To oznacza, że nasi nauczyciele potrafili zachęcić uczniów do przemyślenia tego tematu i wzięcia udziału w konkursie.

Z nadesłanych prac jury pod przewodnictwem Teresy Połeć wyłoniło 9 najlepszych. Ich autorzy wzięli udział w II etapie, który polegał na napisaniu analizy konkretnej sytuacji, opisaniu odczuć, czynności lub zachowań, które mogą bądź powinny towarzyszyć rozwiązaniu danego problemu.

O zwycięstwie zadecydowała suma punktów, uzyskana w poszczególnych etapach. Wszystkie prace zostały zakodowane, tak więc jury powołane spośród nauczycieli z różnych szkół mogło obiektywnie ocenić każdą z prac, kierując się ustalonymi w regulaminie kryteriami.

Zwycięzcami okazali się:

I miejsce-Krzysztof Kloc -   Zespół  Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy

II miejsce- Joanna Mankiewicz-   II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy

III miejsce- Barbara Hunia- Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy

Wyróżnienie: Monika Szynal = Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy

                       Konrad Misa -   Zespół  Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy

                       Paweł Kawik -   Zespół  Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy

Finaliści:  Brygida Kopacz -   Zespół  Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy 
 

Klaudia Puchała – Lo w Pilznie

Daria Szerszeń -   Zespół  Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy 
 

Atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe, zostały wręczone 21 kwietnia 2008 przez Starostę Powiatu Dębickiego  Władysława Bielawę i dyrektora ZS nr 2 w Dębicy Joannę Dymitrowską w czasie podsumowania konkursu. Były to: wysokiej klasy aparat fotograficzny, radiomagnetofon, mini-wieża, odtwarzacze MP3, pen-drivy. Otrzymali je wszyscy finaliści konkursu. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy. Dodatkowo trzy  najlepsze prace zostaną opublikowane w Obserwatorze Lokalnym. 
 

Uroczystość odbyła się w świetlicy naszej szkoły.

Zaproszeni goście, uczestnicy konkursu, ich nauczyciele mogli podziwiać oryginalną scenografię autorstwa Tomasz Czapli, która stanowiła wymowne tło dla montażu  słownego w reżyserii Jarosława Markiewicza,  składającego się z fragmentów prac konkursowych .

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

Władysław Bielawa -Starosta Powiatu Dębickiego

Barbara Pelczar -  Białek, dyrektor wydziału edukacji Starostwa Powiatowego

Mariusz Szewczyk – radny, członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

Janusz Biruś - radny, członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

Bożena Lisak – przedstawicielka  Komendy Powiatowej Policji, członkini Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

Krzysztof Sebastianka - zastępcaca Prokuratora Rejonowego 
 

Goście wysoko ocenili nasz konkurs, uznali go za bardzo ciekawy, wnoszący dużo wiedzy i nowatorski w swojej formule 
 

Komentarz przewodniczącej jury, Teresy Połeć 
 

Nadesłane prace były bardzo ciekawe i skłaniające do przemyśleń, jednak prezentowały różny poziom.Wszystkie miały literacki charakter, tak więc budowano fabułę i powoływano bohaterów w oparciu o fikcję literacką. Jednak wydarzenia bardzo mocno osadzano w realiach szkolnych. Wskazywano na pozaszkolne źródła niebezpiecznych zachowań, niestety na ogół  w szkole bardzo mocno odczuwa się ich skutki. Wymieniano różne sposoby radzenia sobie z tym problemem: monitorowanie obiektu, firmy ochroniarskie, dyżury nauczycieli.

Z akceptacją spotkały się kary wymierzane przez dyrektorów szkół choćby w postaci prac użytecznych na rzecz szkoły czy  też działania straży miejskiej lub policji. W dalszym ciągu młodzież ma zaufanie do swoich wychowawców, nauczycieli, pedagogów i to właśnie do nich zwraca się o pomoc. Okazuje się jednak, że najlepsze nawet rozwiązania wprowadzone przez szkołę nie są skuteczne. Potrzeba czegoś więcej. Konieczna jest właściwa postawa samych uczniów.

W pracach niejednokrotnie podkreślano, że akty przemocy i bezprawia rozgrywają się na  oczach rówieśników, nikt nie protestuje ani nie ujmuje się za bezbronnym. Do czasu! Okazuje się, że jednak można znaleźć w sobie siłę, aby się przeciwstawić. Właściwie wystarczy odrobina wrażliwości, odwagi, poczucia własnej godności i pewności, że wielu młodych ludzi myśli tak samo. Czy szkoła będzie bezpieczna , zależy to od samych uczniów. Ważne jest również to, aby młodzież o swoich problemach mówiła własnym głosem wykorzystując atrakcyjne dla nich formy literackie.

      W pracach konkursowych piszący zręcznie posługiwali się stylizacją językową. W scenach, gdzie pojawiali się prymitywni, agresywni i niebezpieczni napastnicy, język staje się „brzydki”, zapełniony kolokwializmami i wulgaryzmami. Kiedy jednak z naszymi bohaterami wchodzimy w środowisko typowo szkolne, pojawia się gwara uczniowska- wyjątkowo żywa, barwna i dynamicznie się zmieniająca. Najbardziej formalny i bezbarwny język wystąpił w przemówieniach. Tam przeważał schematyzm i odtwórczość. Zabrakło emocji, ducha polemiki i siły perswazji. Wyraźnie zaznaczał się zróżnicowany poziom prac, dlatego ostatecznie udało się ustalić listę finalistów i laureatów: