INFORMATYCY Z KWIATKA NAJLEPSI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE INFORMATYCZNYM UNIWERSYTETU BIAŁOSTOCKIEGO
W finałach XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Instytutu Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku nasi uczniowie zdeklasowali umiejętnościami i wiedzą pozostałych finalistów:
- Paweł Malisz z klasy 3AT zajął pierwsze miejsce oraz tym samym uzyskał tytuł laureata i indeks na tą prestiżową uczelnie;
- Mikołaj Białek z klasy 3AT zajął drugie miejsce oraz tym samym uzyskał tytuł laureata i indeks na tą prestiżową uczelnie
- Juliusz Czechura z klasy 1AT zajął szóste miejsce i otrzymał tytuł finalisty;
W finale nasi uczniowie musieli rozwiązać szereg problemów z zakresu informatyki:
- złamać zabezpieczenia serwera, aby zalogować się na administratora;
- znaleźć i odkodować hasło do zadań, które były ukryte;
- napisać cztery programy rozwiązujące różne zagadnienia począwszy od szyfrowania danych poprzez optymalizacje danych bigdate, i inne o równie wysokim stopniu trudności;
Tylko uczniowie naszej szkoły rozwiązali w większości wszystkie pozostawione przed nimi zadania zyskując uznanie jury. Oprócz indeksów nasi uczniowie otrzymali liczne cenne nagrody m. in drukarkę laserową, tablety, słuchawki gadżety i szereg innych nagród.
Na wyróżnienie zasługuje również wyniki Juliusza Czechury z klasy 1AT, który nie tylko awansował do finału, ale będąc w pierwszej klasie już odniósł duży sukces. Warto podkreślić, iż przeniósł się on do nas z II LO z Dębicy, aby móc kształcić się z najlepszymi i zaowocowało to już tak dużym sukcesem i na pewno nie ostatnim w jego karierze.
Uniwersytet w Białymstoku jest renomowaną uczelnią znajduje się w nowo wybudowanych nowoczesnych budynkach Posiadają bardzo nowoczesne pracownie komputerowe, i najnowocześniejsze w Polsce centrum obliczeniowe. Poziom merytoryczny konkursu oraz oprawa była na bardzo wysokim poziomie a gościnność wręcz niespotykana. Warto podkreślić iż konkurs był na wysokim poziomie i wymagał bardzo dużej wiedzy z różnych dziedzin tym samym nie ograniczał się do jakieś wąskiej dziedziny informatyki np. programowania. Nasi laureaci po zapoznaniu się z uczelnią i jej ofertą wszechstronną ofertą stwierdzili, iż kolejny etap kształcenia odbędzie się właśnie na tej uczelni.
W etapie półfinałowym brało udział 60 uczniów ze wszystkich szkół średnich w Polsce. Zadania były bardzo trudne i wymagały wszechstronnej wiedzy z zakresu: sieci komputerowych, baz danych, programowania, aplikacji WEB, administracji serwerami, cyberbezpieczeństwa. Do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko siedmiu uczniów, w tym aż trójka z naszej szkoły.
Uniwersytet Białostocki ma nie tylko nowoczesne pracownie i najnowocześniejsze architektonicznie budynki i sale, ale również prowadzi kształcenie i badania w nowoczesnych technologiach m, in: reprezentacja i przetwarzanie danych w środowiskach Semantycznego Internetu i Danych Połączonych; dane strumieniowe; magazyny grafów RDF; bazy danych; odkrywanie struktur w informacji muzycznej; składnia i semantyka informacji muzycznej; biometria i rozpoznawanie wzorców; obliczenia granularne; zbiory przybliżone; systemy inteligentne. Opracowywanie wyspecjalizowanych operatorów genetycznych do efektywnego identyfikowania geometrii brzegu z wykorzystaniem Parametrycznego Układu Równań Całkowych (PURC); badanie zastosowania wielowarstwowych sieci neuronowych do identyfikacji geometrii brzegu.
Strona konkursu: http://ii.uwb.edu.pl/rkinfor/
Wyniki finałów: http://ii.uwb.edu.pl/rkinfor/edycja2019.php#final
Uczniów do konkursu przygotowywali: Kliś Krzysztof, Mateusz Kukuła, Waldemar Lipiński