We wtorek 15.12.2009 r. odbyło się w „Kwiatku” oficjalne otwarcie mikroMuzeum Informatycznego, które mieści się w pracowni komputerowej nr 60. Na uroczystość, oprócz dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły, przybyli: Starosta Powiatu Dębickiego – Władysław Bielawa, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy – Jacek Dymitrowski, artysta plastyk Muzeum Regionalnego – Anna Pasek, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Dębicy – Jacek Ochab oraz Wicedyrektor CKP – Mirosław Mazur.
Pani Dyrektor Joanna Dymitrowska jeszcze przed wejściem do pracowni przywitała wszystkich gości, a p. Starosta zainicjował dyskusją nad celowością takich inicjatyw i pochwalił nasz pomysł. Pan Marek Braun, twórca muzeum, wskazał na główny cel utworzenia ekspozycji – przedstawienie rozkwitu myśli ludzkiej, jako inspiracji dla młodzieży w wyborze drogi życiowej, na przykładzie rozwoju szeroko pojętej informatyki. Dynamika zmian w tej dziedzinie sprawia, że rozwiązania sprzed zaledwie 10 lat są już nieefektywne – jak na dzisiejsze czasy – ale dalej posiadają ogromny walor poznawczy. Ich dokumentowanie i prezentacja w formie wystawy ukazuje ogromny wysiłek naukowców i inżynierów, dając jasny przekaz dla zwiedzających: bez wysiłku intelektualnego i twórczej pracy rozwój społeczeństwa zostanie zahamowany.
Bardzo znaczącym akcentem uroczystości było wręczenie przez Dyrektora Muzeum Regionalnego w Dębicy certyfikatu dla „Kwiatka”, zgodnie z którym nasza ekspozycja została objęta patronatem Muzeum Regionalnego. Pan Dyrektor przekazał wszystkim informację, że nasze muzeum informatyczne jest drugą taką placówką w Polsce, a pierwszą w regionie.
Po mniej lub bardziej oficjalnych przemówieniach Pani Dyrektor Joanna Dymitrowska wręczyła nożyce Panu Staroście, który jako pierwszy rozpoczął akt przecięcia wstęgi przy wejściu do pracowni-muzeum. Mimo niewielkiej powierzchni, przestrzeń została wykorzystana do maksimum. Zwiedzający z wiszących na ścianach tablic mogli zapoznać się z przełomowymi odkryciami naukowo-technicznymi, które już od czasów starożytnych, stanowiły łańcuch przyczynowo-skutkowy prowadzący do skonstruowania komputera. Wokół pracowni, na specjalnie do tego celu wykonanych – przez pracownika szkoły, p. Aleksandra Kozioła – półkach, ułożone zostały poszczególne eksponaty obrazujące rozwój komputerów domowych od początku lat 80. ub. wieku. Część zwiedzających z pewnym wzruszeniem oglądało komputery, które sami używali przed laty. Goście mieli także okazję zobaczyć dawne rodzaje sieci komputerowych oraz pierwsze na świecie modele takich urządzeń, jak: palmtop zgodny z IBM PC, mysz optyczną, wewnętrzny napęd CD-ROM pojedynczej prędkości:) oraz historycznie pierwszy notebook z touchpadem. W specjalnym szklanym i oświetlonym regale można było obejrzeć spory zbiór mikroprocesorów i pamięci komputerowych oraz bardzo interesujących podzespołów. W centrum, w przeszklonej gablocie wszyscy mogli się zapoznać z zapomnianymi już nośnikami danych.
Spore zainteresowanie wzbudziła kolekcja nietypowych komputerów przenośnych, z których najstarszy pochodził z 1988 r. Prawdziwym hitem okazały się kalkulatory mechaniczne. Najstarszy egzemplarz pochodzi z lat 30. ub. stulecia. Pan Marek Braun postawił tezę, opartą na analizie dostępnych opracowań, że prawdziwym wynalazcą tego rodzaju maszyn był w XIX w. nasz rodak – Abraham Stern. Jego prace wykorzystali inni wynalazcy, tworząc swoje urządzenia bez powoływania się na opracowania Sterna.
Kolejnym punktem wystawy był pokaz filmu zmontowanego ze starych kronik filmowych, prezentującego osiągnięcia polskiego przemysłu komputerowego począwszy od 1961 r. „Bohaterami” filmu były wrocławskie zakłady ELWRO i produkowane tam komputery serii ODRA, znakomite, jak na tamte czasy. Po filmie goście mieli okazję „na żywo” zobaczyć i dotknąć jeden z podzespołów komputera ODRA – „przodka” dzisiejszych dysków twardych. Składa się on z dziesięciu 14-calowych talerzy.
Ostatnim elementem ekspozycji były streamery – w większości historyczne już napędy taśmowe. Najstarszy z nich pochodzi z 1972 r. Zwiedzający mogli obejrzeć różne rodzaje napędów taśmowych i kaset z taśmą magnetyczną.
Ostatnim punktem wystawy była projekcja filmu o genialnym polskim informatyku, Jacku Karpińskim. Już 1965 r. skonstruował on komputer KAR-65, 30-krotnie tańszy niż 2 razy wolniejsze ówczesne komputery Odra. Natomiast w 1973 r. zaprojektował minikomputer K-202, który przez wielu badaczy uważany był w tamtych czasach na najlepszą konstrukcję tego rodzaju na świecie. Dość powiedzieć, że wykonywał milion operacji na sekundę i był szybszy od komputerów osobistych typu IBM PC, które powstały dopiero 10 lat później! Niestety, administracja PRL-owska z przyczyn politycznych, doprowadziła do zarzucenia projektu i odsunięcia Karpińskiego od wszelkich prac badawczych.
Na zakończanie zaproszeni goście podzielili się swoimi wrażeniami, doceniając olbrzymi wkład pracy w powstanie muzeum, wystrój wnętrza oraz dużą różnorodność eksponatów i walory dydaktyczne zbiorów.
Po takim sukcesie wspólnie doszliśmy do wniosku, że należy umożliwić zwiedzanie ekspozycji mieszkańcom naszego miasta i powiatu, a samą kolekcję należy wzbogacać nowymi zbiorami. Dlatego zwracamy się do wszystkich osób dobrej woli o przekazywanie lub wypożyczenie niepotrzebnych, wiekowych, urządzeń komputerowych naszemu muzeum. Będą tutaj godnie wyeksponowane i udostępnione do zwiedzania szerszej publiczności.