Uroczyste obchody Europejskiego Dnia Języków
26 września Europa obchodzi „Europejski Dzień Języków”. W jego obchody angażują się miliony ludzi w ponad 40 krajach. Postanowiliśmy do nich dołączyć i już drugi rok z rzędu zorganizowaliśmy w naszej szkole uroczystość z tej okazji.
- Pani Joanna Dymitrowska, dyrektor szkoły, wraz z prowadzącymi Katarzyną Golec i Mariuszem Królikowskim.
Europejski Dzień Języków to święto różnorodności kulturowej, językowej i uczenia się języków przez całe życie. Ma za zadanie zwrócić uwagę na duże znaczenie nauki języków obcych, nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Wydarzenie to ma też podkreślić znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się wEuropie.
- W jury qiuzu o krajach Unii Europejskiej i konkursu o idiomach pracowały: Barbara Pelczar-Białek ze Starostwa Powiatowego (przewodnicząca), Ewa Prasoł, wicedyrektor szkoły i zarazem nauczycielka j.niemieckiego oraz Ewa Dziurzyńska, nauczycielka j.angielskiego.
- Obchody Europejskiego Dnia Języków uświetniła mistrzowska para tańca sportowego: Wioleta
Celem naszej szkolnej imprezy była promocja wśród uczniów języków obcych oraz poznanie kultury krajów i obyczajów europejskich. Inicjatorem imprezy była wicedyrektor szkoły pani Ewa Prasoł, a koordynatorem pani Małgorzata Świstak. Oprawę muzyczną imprezy przygotował pan Jarosław Wodzień, a nad częścią multimedialną czuwał pan Marek Braun.
Imprezę zaszczyciła swoją obecnością pani Barbara Pelczar-Białek – dyrektor Wydz. Edukacji, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego wDębicy.
- Występy kabaretowe, wyśmiewające nieuctwo i nieznajomość języków obcych, skutecznie rozbawiły publiczność i – miejmy nadzieję – dały dużo do myślenia młodzieży. Na zdjęciu: Kamil Kukułka i Paweł Kawik.
- W Przeglądzie piosenki obcojęzycznej nasze wokalistki zaprezentowały pełny profesjonalizm śpiewając po angielsku, niemiecku, włosku oraz grecku. Na zdjęciu: Ewa Czerwony, Kinga Chmura i Iga Czerwony.
Program imprezy był bardzo bogaty i każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Obok treści ciekawych i ważnych, z których każdy mógł się sporo nauczyć, mogliśmy obejrzeć będące na wysokim poziomie występy i układy taneczne. Emocjom związane z quizem wiedzy o krajach Unii Europejskiej towarzyszył inteligentny humor występów kabaretowych. A wysoki poziom Przeglądu Piosenki Obcojęzycznej mógł zadowolić najbardziej wybrednych słuchaczy. Obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole zakończyło ważne przesłanie:
„Żyjemy w czasach zjednoczonej Europy. Należy pozbyć się uprzedzeń, nienawiści i nacjonalizmów między narodami. Powinniśmy być życzliwi, otwarci, ciekawi na kulturę innych nacji. Zamiast zazdrościć innym narodom ich bogactwa, walorów turystycznych, pozycji w świecie, pracujmy dla naszego kraju, podróżujmy, uczmy się. My też mamy bardzo dużo do zaoferowania, dlatego uczmy się języków obcych, aby opowiadać innym o Polsce i poznać bogactwo kultur innych krajów.
Aby zgodnie współistnieć w zjednoczonej Europie, musimy wyzbyć się wielu negatywnych cech i zachowań: szowinizm, rasizm, ksenofobia, nienawiść, zazdrość, uprzedzenia, nieufność.
Bądźmy przyjaźni, otwarci na innych, tolerancyjni, pracowici, pełni optymizmu, uczciwi, ciekawi świata i innych kultur. Dbajmy o własne tradycje i pokazujmy to, co najlepsze w naszym narodzie: przyjaźń, otwartość, tolerancja, pracowitość, optymizm, uczciwość, tradycja.”
- Konkurs dla publiczności o idiomach angielskich, niemieckich i polskich mocno wszystkich zaangażował. Mimo dość trudnych wyrażeń frazeologicznych, prawie wszystkie słodkie nagrody zostały rozdane.
- Końcowemu przesłaniu towarzyszył mini-happening, podczas którego przebijaliśmy balony z widniejącymi na nich negatywnymi
Pani wicedyrektor Ewie Prasoł i Pani Ewie Dziurzyńskiej dziękujemy za pracę w jury podczas quizu o „Krajach Unii Europejskiej”. Organizatorzy imprezy kierują też podziękowania dla Pani Marzeny Dziurzyńskiej, Marzeny Lesiak, Izabelii Bobulskiej i Jolanty Petyniak za przygotowanie dekoracji hali. Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego za udostępnienie hali i wyrozumiałość podczas prób. Chcemy też podziękować Obserwatorowi Lokalnemu i Małopolskiej Telewizji Kablowej „S.TAR” za przybycie i towarzyszenie nam w naszej imprezie.