Sukces w międzynarodowym konkursie informatycznym Code Quest
Dnia 27 kwietnia 2019 r. w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu odbył się Międzynarodowy Konkurs Programistyczny „Code Quest”, organizowany przez koncern Lockheed Martin. Drużyna w składzie:
- Paweł Malisz z klasy 3AT
- Mikołaj Białek z klasy 3AT
- Agata Przybyła z klasy 3AT
Zdobyli drugie miejsce w Europie pokonując ponad 644 drużyn biorących udział w tym konkursie we wszystkich lokalizacjach firmy Lockheed Martin, czyli Australia Kanada, USA, Europa, Azja
Konkurs polegał na rozwiązaniu 24 zadań praktycznych o różnym stopniu trudności od najłatwiejszych nisko punktowanych po najtrudniejsze najwyżej punktowane. Konkurs trwał trzy godziny przez pierwsze dwie i pół godziny uczestnicy cały czas widzieli swoje punkty i tym samy miejsce, które zajmowali.
Nasi zwycięzcy rozpoczęli zmagania od rozwiązania najtrudniejszego zadania, 24-go, które zajęło im dużo czasu i do końca drugiej godzin znajdowali się daleko poza czołówką. Po dwóch godzinach, jako jedynej drużynie na świecie w tej edycji udało się im to zadanie poprawnie rozwiązać oraz ze względu na czas już tylko 3 łatwe. Ale suma punktów, którą uzyskali pozwoliła im zdobyć 2 miejsce w konkursie. Przegrali tylko z niewielką liczba punktów z drugą drużyną również z Polski, która rozwiązywała zadania od najłatwiejszego w górę.
W konkursie naszą szkołę reprezentowali również uczniowie drugiej klasy, który również znaleźli się w pierwszej dwudziestce na świecie:
- Surdel Dawid z klasy 2AT
- Stelmach Jakub z klasy 2AT
- Mosoń Dominik z klasy 2AT
Dyrektor Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny działu IT Lockheed Martin w Mielcu wyraził uznanie i powiedział iż tylko trzy drużyny do początku tego konkursu poradziły sobie z najtrudniejszym zadaniem. Uczniowie z naszej szkoły byli pierwszą drużyną z Polski która rozwiązała to zadanie.
Korporacja Lockheed Martin wymyśliła konkurs Code Quest, aby zachęcić uczniów szkół średnich na całym świecie do poszerzenia wiedzy z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Motywem przewodnim konkursu było zastosowanie informatyki w różnych dziedzinach nauki. Zadania opracowali specjaliści od technologii informatycznej Lockheed Martin. W Polsce to była druga edycja w tym roku w rywalizacji udział wzięło 17 drużyn, czyli 49 uczniów z 10 szkół średnich, nie tylko z Mielca, ale także z Dębicy, Tarnowa, Kolbuszowej, Połańca, Leżajska oraz Radomyśla Wielkiego. Młodzi programiści pracowali w grupach i rozwiązywali zadania przygotowane przez inżynierów i programistów Lockheed Martin.
„Obecni licealiści będą jednymi z pierwszych ludzi, którzy postawią stopę na Marsie” – powiedziała Leslie Pontillas, wiceprezes ds. informatyki Lockheed Martin. „Kodowanie będzie odgrywać istotną rolę w przekraczaniu kolejnych granic, od wystrzelenia statku kosmicznego by dostarczyć astronautów na inne planety, po programowanie robotów, aby pomóc na przykład w niebezpiecznych misjach poszukiwawczych”.
Lockheed Martin zatrudnia obecnie 49 tys. inżynierów, naukowców i specjalistów w dziedzinie technologii informatycznych. W ciągu najbliższych 5 lat w Lockheed Martin zatrudnienie znajdą kolejne setki pracowników w zawodach związanych z technologią, inżynierią i pokrewnymi. Aby się do tego przygotować, koncern Lockheed Martin zainwestował 70 milionów dolarów w ciągu ostatnich pięciu lat w upowszechnianie programów STEM, mających na celu pomoc w stworzeniu następnej generacji inżynierów i naukowców, którzy będą wspierać poszukiwania rozwiązań technologicznych przyszłości.
Konkurs organizowany jest od 2012 roku we wszystkich lokalizacjach Lockheed Martin na całym świecie. Jego celem jest zainspirowanie młodych ludzi do zainteresowania się nauką, technologią, inżynierią i matematyką (STEM – akronim od słów Science, Technology, Engineering, Mathematics – Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka jako wspólne dziedziny nauczania).