Polsko – niemiecko – ukraiński projekt wymiany uczniów

Młodzież za demokracją i różnorodnością“

W dn. 15.10.- 21.10.2019 młodzież z ZS nr 2 oraz SP nr 6 z Dębicy wzięła udział w polsko-niemiecko-ukraińskim projekcie wymiany młodzieży, który odbył się w mieście gospodarzy czyli w Paderborn w Niemczech. Projekt uzyskał wsparcie finansowe z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Poczdamie i Warszawie.

Dzięki bliskiej współpracy koordynatorów projektu z Dębicy, Paderborn oraz Charkowa, projekt ten dał młodzieży możliwość wymiany młodzieżowej, która uczuliła ich na aktualne tematy w Europie m.in. dyskryminacji, kultury upamiętniania, demokracji, tolerancji i różnorodności.

Podczas całego projektu ponad 70 uczniów z trzech państw mieszkało wspólnie w schronisku młodzieżowym w Paderborn, dzięki czemu mieli możliwość wspólnego spędzania czasu, jak również możliwość poznania swoich zwyczajów dnia codziennego, poznania kultury oraz wymiany doświadczeń. W programie projektu znalazły się m.in. wizyta w starostwie i urzędzie miejskim miasta Paderborn, gdzie młodzież bardzo serdecznie została przyjęta oraz zdobyła informacje na temat miasta. Oprócz tego młodzież wraz z opiekunami udała się do synagogi i składając białe róże upamiętniła śmierć niewinnych osób, które dwa tygodnie wcześniej zostały zamordowane w Halle (Niemcy) podczas ataku na miejscową synagogę. W synagodze miał również miejsce wykład na temat kultury i zwyczajów żydowskich.

W kolejnych dniach odbyły się warsztaty na temat demokracji, różnorodności oraz tolerancji.

Młodzież zwiedziła również miejsce pamięci Wewelsburg, stadion SC Paderborn, największe muzeum komputerów na świecie Heinz Nixdorf Forum.

W programie znalazła się również wspólna wycieczka do Dortmundu oraz zwiedzanie Muzeum Piłki Nożnej, jak również gra miejska, podczas której w mieszanych międzynarodowych grupach młodzież zwiedzała miasto, rozwiązując zadania i odpowiadając na pytania związane z zabytkami miasta Paderborn.

Nie zabrakło również wspólnego wyjścia na mecz pierwszoligowej drużyny piłki koszykowej i wspólnego kibicowania.

Ostatniego dnia projektu zorganizowano wspólny spacer do zamku Neuhaus oraz podsumowanie projektu połączone z prezentacją swoich miast i państw.

Jesteśmy dumni, że nasza szkoła bierze udział w takim projekcie. Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie uczą się demokracji i zrozumienia. Dzięki temu projektowi, obalamy stereotypy i budujemy mosty przez granice aby zjednoczyć młodzież z różnych krajów dla lepszej wspólnej przyszłości.

W dn. 25-27.10.2019 miało miejsce spotkanie kadry z trzech państw w Norymberdze połączone z wręczeniem nagrody za ubiegłoroczny projekt w Waren (Niemcy).

Projekt został zorganizowany przez nauczycieli : Marta Kipa-nauczyciel języka niemieckiego oraz Mariusz Szyszka – nauczyciel informatyki

,