FINAŁY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO BEZPIECZEŃSTWO INTERNETOWE 2019
W dniach 28,29 listopada w gmachu Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie pod kontrolą grona ekspertów z Ministerstwa Sprawiedliwości i Cyfryzacji odbyły się finały ogólnopolskiego konkursu 153plus1. Konkurs przygotowała Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Do cyberboju stanęło ponad 1300 uczniów, wcielili się w rolę zawodowych specjalistów i szukali podatności systemów informatycznych na ataki hakerskie.
W finale tak ważnego dzisiaj konkursu nie mogło zabraknąć uczniów z Kwiatka:
Michał Partyka, Jakub Grych z klasy 2AT i 2BT zajmując dziewiąte miejsce;
Hubert Bieszczad, Michał Kołodziej z klasy 2BT zajmując jedenaste miejsce;
ZOSTALI FINALISTAMI TEGOROCZNEJ EDYCJI
Konkurs wymagał bardzo rzetelnej i szczegółowej wiedzy, przede wszystkim z zakresu zabezpieczeń sieciowych i cyberataków. W pierwszym dniu nasi uczniowie rozwiązali 2 zadania z czterech, i znaleźli się w gronie ośmiu drużyn, którzy rozwiązali jakiekolwiek zadanie. W drugim dniu zadania były wielokrotnie trudniejsze i tylko sześciu drużynom udało się rozwiązać część z nich. Po zakończeniu konkursu, odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów i nagród.
Osobiście naszym uczniom pogratulował wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Głównym założeniem i celem tego konkursu jest wyłonienie przyszłych najlepszych expertów w zakresie cyberbezpieczeństwa internetowego, którzy będą nasz kraj nasze banki i przede wszystkim nas chronić przed zagrożeniami z sieci.
Nasi uczniowie, aby awansować musieli przez dwa tygodnie rozwiązywać bardzo trudne zadania związane z zabezpieczaniem informacji, serwerów, oprogramowania itp. Mieli również zadania związane z włamaniem się do określonych serwisów, rozszyfrowaniem informacji, znalezienie ukrytych kodów, luk w zabezpieczeniach, przechwytywaniem informacji, konieczność analizy skomplikowanych kodów szyfrujących. Musieli do tego wykorzystać nie tylko wiedzę, ale również wykazać się umiejętnością wyszukiwania i korzystania z różnych programów. Zadania wymagały umiejętności obsługi programów takich jak git, Mystic BBS, (programy sieciowe) znajomość kodu pythona i kryptografii. Na dodatek grał rolę czas, ranking był uzależniony od szybkości rozwiązania danego zadania. Rywalizacja była olbrzymia, w pierwszym dniu aż 300 drużyn poradziło sobie z dwudziestką zadań w tym wszystkie z naszej szkoły.
Kolejne 2 tygodnie to następne coraz trudniejsze zadania, które pojawiały się o różnych godzinach np. o 3 rano. To wymagało ciągłego śledzenia i wzmagało napięcie związane z tym, czy uda się awansować.
Do finału przechodziło tylko 15 najlepszych drużyn z całej Polski. Cały czas w czołówce były 3 drużyny z naszej szkoły. Ostatnie dwa dni konkursu miały miejsce w sobotę i niedzielę 16 i 17 listopada. Ostatnie zadania, które zostały opublikowane w sobotę zdecydowały o finalistach. Wszystkie trzy drużyny rozwiązały je, i we wtorek 19 listopada ogłoszono wyniki.
Z naszej szkoły w piętnastce finałowej znalazło się aż dwie drużyny, trzeciej naszej drużynie:
THE Dzbans w składzie Skowron Mateusz i Mikołaj Brodawka z 3BT
zabrakło 20 minut, o tyle później rozwiązali zadania od 15 zakwalifikowanej do finału (zajęli 17 miejsce). Tylko ta różnica czasu zadecydowała, iż nie znaleźli się w gronie finalistów. Olbrzymie miłym zaskoczeniem był fakt, iż do finału dostały się z naszej szkoły aż 2 drużyny i obie złożone z uczniów klasy drugich. Nasi uczniowie byli najmłodszymi uczestnikami finałów, mimo to radzili sobie na równi z innymi zawodnikami.
Do finału awansowało 15 najlepszych drużyn z, ponad 500 którzy brali udział w konkursie ze wszystkich szkół średnich w Polsce. Zgodnie z regulaminem szkoła do konkursu mogła zgłosić tylko 6 drużyn.
Gratulujemy zwycięzcom osiągnięcia tak wysokich wyników i życzymy kolejnych sukcesów w następnych konkursach!!!.
Strona konkursu: https://153plus1.pl/index
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/rozstrzygniecie-konkursu-o-cyberbezpieczenstwie-dla-mlodziezy
Uczniów do konkursu przygotowywali: Kliś Krzysztof, Mateusz Kukuła