MIĘDZYNARODOWY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE CYBERQUEST COMPETITION

MIĘDZYNARODOWY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE CYBERQUEST COMPETITION

Ogromną niespodziankę sprawili nam nasi uczniowie z technikum informatycznego. Zajęli pierwsze miejsce w Polsce i trzecie na świecie w klasyfikacji międzynarodowej w konkursie CYBERQUEST COMPETITION organizowanym przez amerykańską firmę Lockheed Martin.

Nasi laureaci z drużyny DiscordModerators to:

  • Regner Maksymilian z klasy 3bTP
  • Stanula-Kaczka Jakub z klasy 3bT
  • Figura Damian z klasy 4BT
  • Kacper Tułecki z klasy 4BT

Place in Poland Place in Global Team Number Team Name Points
1 3 3015 Discord Moderators 207
Mielec, Polska Zaszeregowanie Nazwa szkoły Nazwa drużyny Wynik
1. miejsce Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy DiscordModerators 207
2. miejsce Zespół Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Leżajsku Wsparcie testowe 128
3 miejsce Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie Zespół Dyszka 125

Nasi zwycięscy otrzymają w tym miesiącu CYBERQUEST Championship Belt, a także dodatkowe nagrody. Wszystkie drużyny otrzymają Certyfikat Uczestnictwa oraz cyfrową odznakę.

Uczniowie z Polski po raz pierwszy mogli wziąć udział w tym prestiżowym konkursie, który na świecie jest organizowany już od 8 lat.

Nasz debiut zaskoczył wszystkich stałych bywalców tego konkursu nikt nie spodziewał się po Polakach takiej wiedzy i umiejętności w kwestii cyber bezpieczeństwa wynik naszych uczniów zdeklasował praktycznie drużyny z większości krajów. Głównym celem tego konkursu jest zachęcenie uczniów do podjęcia kariery w obszarze cyber bezpieczeństwa.

Zwycięstwo jest owocem współpracy Jakuba Stanuli-Kaczki (3bT) i Maksymiliana Regnera (3bTP) z koła naukowego TechnoZONE oraz naszych maturzystów z kl. 4bT – Damiana Figury i Kacpra Tułeckiego. Ich osiągnięcie jest tym bardziej doniosłe, że występowali w osłabieniu, gdyż pozostałe drużyny w konkursie były 5-osobowe. O skali sukcesu świadczy fakt, że nasi mistrzowie zdobyli 207 punktów, a druga drużyna w Polsce zaledwie 128. Jednocześnie najlepsza drużyna brytyjska skompletowała zaledwie 80 punktów.

CyberQuest to konkurs pełen wymagających testów, które pozwalają uczestnikom wykazać się szeroką wiedzą z różnych dziedzin bezpieczeństwa informacji, daleko wykraczających poza program nauczania.

Wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć nasi uczniowie, obejmowały 5 głównych kategorii:
⁃ Reverse Engineering
⁃ Web Exploits
⁃ Full OS Hacks
⁃ Steganografia
⁃ Incident Report

Powyższe nazwy brzmią bardzo tajemniczo dla niewtajemniczonych, ale zachęcamy wszystkich do ich rozszyfrowania za pomocą wujka Google’a 😊

Przykładem zadań, z jakimi musieli się zmierzyć nasi informatycy było między innymi przejęcie dostępu nad komputerem z konta zwykłego użytkownika, odczytanie niepożądanych informacji ze stron internetowych, namierzenie hakera, który się do nas włamał, szukanie zaszyfrowanych wiadomości w obrazach, analiza spektrum radiowego, szukanie wirusa w pamięci RAM i wiele innych.

Szczegółowe informacje oraz wyniki pod adresem

https://www.lockheedmartin.com/en-us/who-we-are/communities/cyber-quest/cyber-quest-winners/cyber-quest-2022-winners.html

Gratulujemy im i życzymy dalszych sukcesów.!!!

Uczniów do konkursu przygotowywali i opiekę sprawowali: Marek Braun opiekun i pomysłodawca koła TechnoZONE oraz Krzysztof Kliś i Mateusz Kukuła.