KOLEJNY MIĘDZYNARODOWY SUKCES UCZNIÓW KWIATKA-Lockheed Martin CYBERQuest 2023.

KOLEJNY MIĘDZYNARODOWY SUKCES UCZNIÓW KWIATKA-Lockheed Martin CYBERQuest 2023.

Ogromną niespodziankę sprawili nam nasi uczniowie z technikum informatycznego. Zajęli pierwsze i drugie  miejsce w Polsce oraz drugie na świecie w klasyfikacji międzynarodowej w konkursie CYBERQUEST COMPETITION organizowanym przez amerykańską firmę Lockheed Martin.

Nasi laureaci z drużyny „Fish n Chips” to 1 miejsce w Polsce 2 na świecie:

  • Sebastian Kloc (4aTP)
  • Mateusz Kawalec (4aTP)
  • Kacper Oleksy (2bT)
  • Hubert Dziuk (2bT)
  • Michał Mikołajczak (1bT)

Nasi laureaci z drużyny „DiscordModerators” to 2 miejsce w Polsce i 13 na świecie:

  • Jakub Stanula-Kaczka (4bT)
  • Piotr Ćwik z klasy (4bT)
  • Piotr Chajec z klasy (4bT)
  • Maksymilian Regner z klasy (4bTP)
  • Adam Stanoch z klasy (1bT)

LP

Nazwa drużyny Wynik (maks. 300) Miejsce w Polsce Miejsce na świecie

1

Fish n Chips

285

Fish n Chips

2

2

DiscordModerators

234

DiscordModerators

13

Łącznie w konkursie wzięło udział 2609 uczniów i 617 drużyn z Australii Ameryki,  Europy i Azji.

Warto nadmienić, że drużyny z Polski mogły wziąć udział dopiero drugi raz, a nasi uczniowie ponownie znaleźli się w trójce najlepszych drużyn na świecie. W ubiegłym roku zajęliśmy trzecią lokatę.

Konkurs polegał na rozwiązaniu ok. 40 zadań teoretycznych i praktycznych o różnym stopniu trudności – od najłatwiejszych, nisko punktowanych, po najtrudniejsze, najwyżej punktowane. Konkurs trwał trzy godziny. Przez pierwsze dwie i pół godziny uczestnicy cały czas widzieli swoje punkty i tym samy miejsce, które zajmowali, co dodatkowo wpłynęło na emocje podczas rywalizacji.

Najprostsze zadania teoretyczne polegały na znalezieniu odpowiedzi zwanej flagą w kodzie źródłowym pliku, albo uzupełnieniu diagramu. Najwyżej punktowane zadanie było za 75 pkt. Aby go wykonać, należało odszyfrować ręcznie plik.  Naszej drużynie udało się zdobyć znaczącą przewagę nad innymi poprzez wykonanie w 10 minut 5 zadań punktowanych – każde po 20 pkt. Wydarzenie było bardzo dobrze zorganizowane po względem technicznym i logistycznym.

Korporacja Lockheed Martin wymyśliła konkurs CodeQuest, aby zachęcić uczniów szkół średnich na całym świecie do poszerzania wiedzy z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Motywem przewodnim konkursu było zastosowanie informatyki w różnych dziedzinach nauki. Zadania opracowali specjaliści od technologii informatycznej firmy Lockheed Martin.

Dyrektor Janusz Zakręcki, prezes zarządu, dyrektor naczelny działu IT Lockheed Martin w Mielcu wyraził uznanie i powiedział, że tylko dwie drużyny do początku tego konkursu poradziły sobie z najtrudniejszym zadaniem. Uczniowie z naszej szkoły byli pierwszymi drużynami na świecie którzy rozwiązali to zadanie.

 

Obecni uczniowie szkół średnich będą jednymi z pierwszych ludzi, którzy postawią stopę na Marsie” – powiedziała Leslie Pontillas, wiceprezes ds. informatyki Lockheed Martin. „Kodowanie i cyberbezpieczeństwo w obecnych czasach odgrywa istotną rolę w przekraczaniu kolejnych granic, od wystrzelenia statku kosmicznego, aby dostarczyć astronautów na inne planety, po programowanie robotów, aby pomóc w niebezpiecznych misjach poszukiwawczych”.

Lockheed Martin zatrudnia obecnie 49 tys. inżynierów, naukowców i specjalistów w dziedzinie technologii informatycznych. W ciągu najbliższych 5 lat w Lockheed Martin zatrudnienie znajdą kolejne setki pracowników w zawodach związanych z technologią, inżynierią i pokrewnymi. Aby się do tego przygotować, koncern Lockheed Martin zainwestował 70 milionów dolarów w ciągu ostatnich pięciu lat w upowszechnianie programów STEM, mających na celu pomoc w stworzeniu następnej generacji inżynierów i naukowców, którzy będą wspierać poszukiwania rozwiązań technologicznych przyszłości.

W nagrodę nasi uczniowie otrzymali medale, pas championów cyberquest, puchar, dyplomy oraz torebkę z podarunkami zawierający książkę i inne drobiazgi z dziedziny IT.

Szczegółowe informacje oraz wyniki pod adresem:

https://www.lockheedmartin.com/en-us/who-we-are/communities/cyber-quest.html 

Gratulujemy osiągnięcia mistrzowskich wyników i wyrównanej rywalizacji w tym globalnym wydarzeniu dotyczącym wszechstronnej wiedzy z wielu dziedzin informatyki.

Uczniów do konkursu przygotowywali i opiekę sprawowali: Marek Braun, Krzysztof Kliś oraz Mateusz Kukuła, Waldemar Lipiński i Grażyna Erazmus.