Nasi uczniowie w finale Konkursu CyberSkiller Challenge Poland.
W dniach 13-15 marca 2023 r. odbył się półfinał ogólnopolskiego Konkursu CyberSkiller z wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Oczywiście, w tej ważnej dzisiaj dziedzinie nie mogło zabraknąć uczniów z „Kwiatka”.
Po zaciętej rywalizacji z najlepszymi drużynami z całej Polski wyłonionymi w pierwszym etapie, nasza drużyna w składzie:
- Jakub Stanula-Kaczka (4bT)
- Sebastian Kloc (4aTP)
- Maksymilian Regner (4bTP)
awansowała do finałów tego prestiżowego konkursu z pierwszego miejsca w woj. Podkarpackim. W rankingu generalnym zajęli czwarte miejsce w Polsce.
Tylko oni, jako jedyni w Polsce, rozwiązali wszystkie zadania z drugiego dnia konkursu, a czwarte miejsce wynikło z braku zaliczenia przez system jednego zadania z pierwszego dnia trwania konkursu. Należy zaznaczyć, że konkurs był bardzo wyczerpujący, gdyż na każde z piętnastu zadań przeznaczonych było po 45 minut. Daje to ok. 4 godziny ciężkiej, wymagającej maksymalnego skupienia, pracy – przez trzy dni z rzędu.
W etapie półfinałowym zmagań nasi finaliści rozwiązywali testy oraz szereg trudnych zadań z zakresu informatyki, sieci, bankowości oraz cyberbezpieczeństwa. Ten etap wymagał bardzo rzetelnej i szczegółowej wiedzy, przede wszystkim z zakresu zabezpieczeń sieciowych i cyberataków. Drugi etap polegał wyłącznie na rozwiązywaniu zadań praktyczny w formule CTF (Capture The Flag). Na tym etapie zadania dotyczyły wyłącznie tematów dotyczących cyberbezpieczństwa, a konkretnie z zakresu:
- systemu Linux
- bezpieczeństwa sieci
- bezpieczeństwa WWW
- kryptografii
Głównym założeniem i celem tego konkursu jest wyłonienie przyszłych informatyków, którzy będą nasz kraj, nasze instytucje oraz przede wszystkim nas, chronić przed zagrożeniami z sieci. Nadrzędną ideą jest zwiększenie świadomości uczniów w tej dziedzinie, a w związku z tym i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Konkurs odbywa się w 3 etapach:
- Etap 1 (szkolny), w tym etapie została wyłoniona 3-osobowa reprezentacja szkoły
- Etap 2 (wojewódzki), na tym etapie została wyłoniona najlepsza drużyna
w województwie. - Etap 3 (ogólnopolski – Finał), na tym etapie poznamy najlepszą drużynę szkolną z dziedziny cyberbezpieczeństwa w całej Polsce.
Członkowie najlepszej drużyny otrzymają nagrodę główną którą są:
- 3 Złote Indeksy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, czyli bezpłatne studiowanie na studiach I stopnia, na kierunku Informatyka.
- Szkoły będą miały możliwość wygrania rocznego dostęp do platformy CyberSkiller PREMIUM do wykorzystania dla nauczycieli oraz uczniów w jednej klasie.
Podczas konkursu została wykorzystana autorska platforma przeznaczona do edukacji najlepszych specjalistów w dziedzinie cybersecurity, opracowana przez kierownika Katedry Cyberbezpieczeństwa i Cyberedukacji Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie – dra hab. Bogdana Księżopolskiego.
Gratulujemy naszej drużynie osiągnięcia tak wysokich wyników i życzymy kolejnych sukcesów w następnych konkursach!!!.
Szczegóły konkursu na stronie: https://cscs.pl/wyniki
Uczniów do konkursu przygotowywali: Marek Braun, Krzysztof Kliś, Waldemar Lipiński, Mateusz Kukuła, Grażyna Erazmus, Marcin Kalata, Artur Piękoś