Finały w IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy i Praktycznych Umiejętności w Dziedzinie Cyberbezpieczeństwa I Programowania. CyberSkiler CHALLENGE.

Finały w IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy i Praktycznych Umiejętności w Dziedzinie Cyberbezpieczeństwa I Programowania. CyberSkiler CHALLENGE.

W dniu 20 czerwca odbyły się finały ogólnopolskiego konkursu wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i programowania. Oczywiście w tej tak ważnej dzisiaj dziedzinie wiedzy nie mogło zabraknąć uczniów z Kwiatka. Szkołę reprezentowała drużyna  w składzie:

  • Oleksy Kacper z klasy 3BT
  • Stanoch Adam z klasy 2AT
  • Mikołajczak Michał z klasy 2BT

Drużyna zajęła pierwsze miejsce na podkarpaciu i czwarte w Polsce. Zgodnie z regulaminem tylko jedna drużyna składająca się z trzech najlepszych uczestników konkursu z danej szkoły wyłoniona w półfinałach mogła wziąć udział w wielkim finale. Do finału awansowała dwudziestka najlepszych szkół w Polsce w tym Kwiatek.

Finał polegał na rozwiązaniu szesnastu zadań praktycznych z dziedziny szeroko pojętej dziedziny cyberbezpieczeństwa, Przykładowo mieli dokonać włamania na serwer, stronę internetową, przechwycić i rozszyfrować przesyłane pliki, przejąć kontrolę nad pocztą elektroniczną, kontami, załamać zabezpieczenia sieci bezprzewodowej, skonfigurować zabezpieczenia serwera itp.

Na wykonanie wszystkich zadań mieli trzy godziny. W danym momencie mogli rozwiązywać tylko jedno zadanie  i nie mogli zacząć kolejnego bez rezygnacji z rozwiązania poprzedniego, a do zadań, które nie rozwiązali nie mogli już wrócić. Zadania miały rożną skalę trudności a tym samym punktacje.

Finały tego konkursu po raz pierwszy odbyły się stacjonarnie w Warszawie. Organizatorzy, czyli przedstawiciele firm i uczelni wyższych a szczególnie pracownicy Katedry Cyberbezpieczeństwa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie bardzo profesjonalnie przygotowali i zorganizowali finały nie tylko pod kątem trudności i różnorodności zagadnień jak i możliwości śledzenia zmagań drużyn online przez czas trwania finałów.

W etapie półfinałowym które odbyły się w dniach 20-26 maja nasi finaliści rozwiązywali testy oraz szereg trudnych zadań z zakresu informatyki, sieci, bankowości oraz cyberbezpieczeństwa i programowania. Ten etap wymagał bardzo rzetelnej i szczegółowej wiedzy przede wszystkim z zakresu zabezpieczeń sieciowych i cyberataków. Drugi etap polegał wyłącznie na rozwiązywaniu zadań praktyczny w formule CTF. Na tym etapie zadania dotyczyły głównie tematów dotyczących cyberbezpieczeństwa oraz programowania, a konkretnie to zadania z zakresu:

  • Systemu Linux
  • Bezpieczeństwa sieci
  • Bezpieczeństwa WWW
  • Kryptografii
  • Rozwiązywania zaawansowanych problemów algorytmicznych

Głównym założeniem i celem tego konkursu jest wyłonienie przyszłych informatyków, którzy będą nasz kraj nasze instytucje oraz przede wszystkim nas chronić przed zagrożeniami z sieci.  Główną ideą konkursu jest zwiększenie świadomości uczniów w tej dziedzinie a w związku z tym i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. W przeprowadzeniu konkursu została wykorzystana autorska platforma CyberSkiller przeznaczona do praktycznej edukacji informatyki w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa.

Konkurs odbywał się w 3 etapach.
§ Etap 1 (etap szkolny), w tym etapie zostały wyłonione osoby reprezentujące szkoły w tym konkursie.
§ Półfinał (etap ogólnopolski), na tym etapie zostało wyłonione 20 najlepsze szkół i uczniów  którzy będą ją reprezentować w wielki finale w Warszawie.
w województwie.
§ Finał (etap ogólnopolski – Finał), na tym etapie poznamy najlepszą szkołę  z dziedziny cyberbezpieczeństwa i programowania w całej Polsce.

W przeprowadzeniu konkursu została wykorzystana autorska platforma przeznaczona do edukacji najlepszych specjalistów w dziedzinie cyber security, która została opracowana przez kierownika Katedry Cyberbezpieczeństwa i Cyberedukacji Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie – dra hab. Bogdana Księżopolskiego.

 Gratulujemy zwycięzcom osiągnięcia tak wysokich wyników i życzymy zwycięstwa w finale !!!.

 

Szczegóły konkursu na stronie: https://www.cscs.pl/wyniki/

 

Finaliści

Uczniów do konkursu przygotowywali: Krzysztof Kliś , Marek Braun, Waldemar Lipiński, , Mateusz Kukuła, Grażyna Erazmus