
UCZNIOWIE KWIATKA W FINALE III EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY INNOWACJI TECHNICZNYCH W TELEKOMUNIKACJI I INFORMATYCE
W dniach 11-12 kwietnia 2025 W Jarosławiu odbyły się finały III OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY INNOWACJI TECHNICZNYCH W TELEKOMUNIKACJI I INFORMATYCE, w których oczywiście w gronie laureatów i finalistów nie mogło zabraknąć uczniów Kwiatka:
w kategorii programistycznej:
- Adam Stanoch z klasy 3AT zdobył tytuł laureata a tym samym zwolnienie z egzaminu zawodowego z części teoretycznej oraz indeks na dowolną uczelnie techniczną w kraju.
- Maksymilian Lebryk z klasy 4AT zdobył dyplom finalisty oraz tytuł Młodego Innowatora.
w kategorii teletechnicznej są to:
- Szymon Jagiełło z klasy 3BT zdobył tytuł laureata a tym samym zwolnienie z egzaminu zawodowego z części teoretycznej oraz indeks na dowolną uczelnie techniczną w kraju.
- Antoni Czaja z klasy 2BT zdobył dyplom finalisty oraz tytuł Młodego Innowatora.
- Oskar Wiktor z klasy 2BT zdobył dyplom finalisty oraz tytuł Młodego Innowatora.
Nasi laureaci oprócz dyplomów otrzymali szereg nagród rzeczowych. Warto podkreślić, iż z naszej szkoły do etapu finałowego tej Olimpiady awansowało najwięcej uczniów w Polsce trójka w kategorii teletechnicznej oraz dwójka w kategorii informatycznej, czyli maksymalna ilość dopuszczona z jednej szkoły w etapie półfinałowym i finałowym zgodnie z regulaminem olimpiady. Piątka naszych uczniów, aby awansować do finału musiało się wykazać olbrzymią wiedza i być najlepszymi nie tylko w pierwszym etapie, ale także w etapie półfinałowym, który wyeliminował olbrzymią liczbę uczestników tej Olimpiady.
Finał tej Olimpiady która odbyła się w murach ZST w Jarosławiu polegał na rozwiązaniu bardzo trudnego testu teoretycznego wielokrotnego wyboru, następnie nasi uczniowie rywalizowali z innymi w wykonaniu dwóch arcytrudnych zadaniach praktycznych. O końcowym wyniku decydowała suma punktów ze wszystkich trzech etapów Olimpiady.
Na wielkie uznanie i gratulacje zasługuje wynik Adama Stanocha który w tym roku uzyskał już drugi tytuł laureata oraz Szymona Jagiełły, który po etapie półfinałowym był trzydziesty pierwszy a znalazł się w gronie 12 laureatów. Również wynik naszych pozostałych uczestników finału dobrze rokuje na przyszłe lata gdyż okazali się lepsi w tej Olimpiadzie od wielu uczniów z piątych i czwartych klas zdobywając już w teraz tytuły laureatów oraz finalistów tej prestiżowej Olimpiady.
W wszystkich etapach Olimpiady, uczniowie musieli się wykazać wszechstronną wiedzą z poniższych zagadnień
BLOK PROGRAMISTYCZNY – obejmujący zakres informatyki i teleinformatyki związany bezpośrednio z elementami tworzenia oprogramowania, analiz przedwdrożeniowych, testów oprogramowania i znajomości języków programowania takich jak:
- PHP
- Python
oraz baz danych SQL, MySQL
BLOK TELETECHNICZNY – obejmujący zakres informatyki i teleinformatyki związany bezpośrednio z elementami infrastruktury teletechniczne, konfiguracji urządzeń sieciowych, tworzenia i łączenia kanałów teleinformatycznych, szyfrowania i bezpieczeństwa danych. Zakres zadań został oparty o infrastrukturę i rozwiązania techniczne renomowanych firm takich jak:
- MIKROTIK,
- UNIFI,
- TPLINK,
Celem Olimpiady jest zainteresowanie młodzieży tematyką innowacyjności, ze szczególnym
naciskiem na nabycie praktycznych umiejętności związanych z dziedziną wiedzy, jaką jest informatyka i telekomunikacja. Ponadto umożliwianie uczestnikom/uczniom uzdolnionym informatycznie rozwijania swoich talentów i pogłębiania wiedzy informatycznej oraz teleinformatycznej.
Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wysokim poziomem umiejętności analizowania problemów algorytmicznych, ich specyfikowania, układania wydajnych algorytmów i implementowania ich w języku programowania wysokiego poziomu, właściwego doboru stosownych struktur danych, właściwego wykorzystania infrastruktury teleinformatycznych oraz ich konfiguracji, przygotowania struktur testowania programów, pracy w środowisku programistycznym.
Efektem takich działań jest zachęcenie uczestników Olimpiady do podejmowania samodzielnych działań. Opracowywanie innowacyjnych projektów informatycznych/teleinformatycznych wiąże się
z rozwojem i utrwaleniem wiedzy uczestnika na wielu płaszczyznach wykraczających ponad podstawę programową nauczania w szkole.
Uczestnictwo w Olimpiadzie wymaga od ucznia znajomości m.in. takich zagadnień jak: informatyka, teleinformatyka, bazy danych, języki programowania, sprzęt teletechniczny, algorytmy programowania, itp. Olimpiada rozwija pasję i kształtuje umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy podnosząc aktywność poznawczą młodzieży uzdolnionej. To decyduje o lepszym przygotowaniu uczniów do dalszego kształcenia, a tym samym wyznacza drogę do ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami.
Szczegółowe informacje na temat Olimpiady znajdują się na stronie:
https://www.pzswir.pl/olimpiady/informatyka-i-telekomunikacja
Uczniów do Olimpiady przygotowywał: Krzysztof Kliś, Waldemar Lipiński, Marek Braun, Mateusz Kukuła,