ZAKOŃCZYŁA SIĘ WIZYTA NIEMIECKIEJ MŁODZIEŻY
Duża część społeczności szkolnej – nauczyciele, na czele z panią dyrektor Joanną Dymitrowską, uczniowie oraz rodzice – zaangażowała się w realizację projektu wymiany uczniowskiej pod nazwą „Chronić przyrodę, zachować różnorodność”.
W ramach realizacji drugiego etapu projektu w dniach od 15 do 24 września gościliśmy w naszej szkole grupę 13 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły partnerskiej Alexander-von-Humboldt-Schule KGS w Wittmund (Niemcy Północne). Pierwszy etap został zrealizowany w czerwcu podczas wizyty Wittmund.
W Dębicy uczestniczący w projekcie uczniowie zdobyli wiele informacji na temat lokalnej ochrony środowiska, dowiedzieli się, jakie proekologiczne działania podejmują miejscowe firmy Tikkurila i Animex, co robią dla zachowania różnorodności gatunków nadleśnictwa Dębica i Tuszyma oraz Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Dębicy. Uczestniczyli w różnorodnych zajęciach wykładach, prelekcjach, pokazach, akcjach na rzecz środowiska, jak np. zbieranie żołędzi, które posłużą do wyhodowania sadzonek młodych dębów, badali stan wody w zalewie Chotowa, stan drzew – pomników przyrody w powiecie, posadzili 4 drzewka przed budynkiem szkoły.
Aby poznać nieco historii regionu i kraju, odwiedzili dębickie Muzeum Regionalne, odbyła się również wycieczka do Krakowa.
Wspólne przebywanie, praca i zabawa służyły doskonaleniu umiejętności posługiwania się językami obcymi. W programie było wiele zajęć, służących szlifowaniu języka, i to nie tylko dla uczestników projektu, ale również dla pozostałych uczniów. Było również wiele innych okazji do nawiązania kontaktu.
W czasie trwania wizyty opracowany został dwujęzyczny słownik, dotyczący dębów, rzadkich drzew i roślin w okolicy Dębicy, ale również sytuacji z codziennego życia. Odbyły się zajęcia terenowe z mapką, prowadzone w polsko – niemieckich grupach, opracowano dokumentację w formie papierowej i elektronicznej, jak np. filmy, prezentacje, wystawy.
Podczas realizacji programu młodzież otrzymała duże wsparcie merytoryczne i finansowe od lokalnych firm: Tikkurilla, Animex, MKS, Monis oraz nadleśnictwa Dębica i Tuszyma. Firmy te ufundowały przejazd do miejsc realizacji programu, pamiątki, cenne nagrody za udział w konkursach oraz poczęstunek.
Program opracowały oraz przeprowadziły Ewa Prasoł i Maria Wanat.
Relacja z realizacji programu wkrótce w zakładce.
Projekt wsparła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.