W Zespole Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego , ul. I. Lisa 2, 39-200 Dębica

od 01.12.2023 do 31.05. 2025  realizowany jest projekt

 

„Praktyka zagraniczna dla kariery zawodowej II”

 

o numerze 2022-1-PL01-KA122-VET-000078167 w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów   i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków FUNDUSZY EUROPEJSKICH DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Na realizację projektu zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 220 003, 26 PLN z czego:   82,52 %  stanowią środki z budżetu europejskiego , 17,48 %   środki z budżetu krajowego.   

W ramach projektu zostanie zorganizowany wyjazd 25-osobowej grupy uczniów technikum informatycznego i elektronicznego wraz z opiekunami (nauczycielami nauki zawodu) do Schkeuditz w pobliżu Lipska, w celu odbycia dwutygodniowej praktyki zawodowej zorganizowanej przez

firmę Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz. https://www.gut-wehlitz.de/

Termin praktyk:

mobilność     29.09.2024 –12.10.2024

Uczniowie technikum informatycznego będą mieć możliwość sprawdzenia swojej wiedzy teoretycznej  w praktyce i rozszerzenia jej o treści wykraczające poza podstawę programową zajmując się tematyką sieci komputerowych i projektując SmartHome / System inteligentnego domu. Uczniowie technikum elektronicznego będą zajmować się projektowaniem i montowaniem drukarki 3D, która będzie drukować praktyczne trójwymiarowe przedmioty z plastiku / konstrukcja samoreplikująca się, dająca możliwość trójwymiarowego drukowania poszczególnych elementów samej drukarki/.

Przed wyjazdem na praktykę zagraniczną uczniowie otrzymają odpowiednie przygotowanie pod względem pedagogicznym, kulturowym i językowym.

W czasie praktyki uczniowie poznają też działalność przedsiębiorstwa w Niemczech oraz odwiedzą miasta ważne dla kultury  i historii Niemiec: Lipsk i Berlin.

Po ukończeniu praktyki młodzież otrzyma potwierdzenia odbycia stażu, dokument ECVET oraz świadectwo Europass (Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe).    Regulamin rekrutacji i dalsze informacje będzie można znaleźć na stronie szkoły https://kwiatek.edu.pl/ w zakładce PRAKTYKA ZAGRANICZNA.

Regulamin rekrutacji

Lista osób zakwalifikowanych do projektu „Praktyka zagraniczna dla kariery zawodowej II”

Lp.

Nazwisko i imię

klasa

1 Bielawa Kacper 3at
2 Jagiełło Szymon 2bt
3 Kapustka Kamil 3at
4 Kolbusz Jan 2at
5 Kucharski Krzysztof 2bt
6 Kulig Szymon 2at
7 Kułak Tomasz 3at
8 Latocha Paweł 2bt
9 Lauzer Kamil 2bt
10 Oleksy Kacper 3bt
11 Różański Igor 3bt
12 Skok Filip 3at
13 Stanoch Adam 2at
14 Bocheński Szymon 3at
15 Lebryk Maksymilian 3at
16 Bryl Nikodem 2cet
17 Wodzień Michał 3cet
18 Gągała Konrad 2cet
19 Stasiak Kamil 2cet
20 Cyran Paweł 3cet
21 Maniawski Mikołaj 2cet
22 Chudeusz Bartosz 2cet
23 Tyrański Karol 2cet
24 Staniec Bartosz 2cet
25 Mączka Bartłomiej 3cet

                                              Lista rezerwowa

Lp. Nazwisko i imię klasa
1 Gołąb Sebastian 2cet
2 Michał Czarnecki 2cet
3 Ciepły Milena 2at
4 Savinov Anton 2at

 

 Kwiatek w Schkeuditz

 

W Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy realizowany jest projekt

„Praktyka zagraniczna dla kariery zawodowej II”

o numerze 2022-1-PL01-KA122-VET000078167

w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków FUNDUSZY EUROPEJSKICH DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

W terminie od 30 września do 11 października 2024 roku uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy uczestniczyli w międzynarodowym projekcie w niemieckim mieście Schkeuditz, realizowanym przez organizację Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH. Wyjazd ten był skierowany do młodzieży i miał na celu rozwój umiejętności zawodowych, językowych oraz kulturowych, a także pogłębianie międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń.

Program praktyk zagranicznych słynie z promowania mobilności edukacyjnej, a jego głównym celem jest wspieranie współpracy między krajami Europy w zakresie edukacji i szkoleń zawodowych. Praktyka zagraniczna w Schkeuditz umożliwiła uczestnikom zdobycie praktycznych umiejętności zawodowych oraz poszerzenie wiedzy o kulturze. Dla wielu uczniów było to pierwsze doświadczenie z zagranicznym środowiskiem pracy, co stanowiło doskonałą okazję do rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego.

Firma Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH jest partnerem projektu i specjalizuje się w organizacji projektów edukacyjnych oraz zawodowych. Zapewnia szkolenia, zakwaterowanie oraz opiekę nad uczestnikami.

Podczas dwutygodniowego pobytu w Schkeuditz uczniowie mieli okazję brać udział w warsztatach i szkoleniach zawodowych. Program obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Uczniowie z technikum informatycznego uczyli się, jak tworzyć systemy SmartHome, projektować profesjonalne strony internetowe i realizować inne zaawansowane zadania. Uczniowie z technikum elektronicznego natomiast zdobywali umiejętności związane z projektowaniem przedmiotów na drukarce 3D.

Jednym z głównych atutów programu ERASMUS+ jest możliwość kontaktu z różnymi kulturami. Pobyt w Niemczech umożliwił uczestnikom poznanie niemieckiej kultury, obyczajów oraz historii. Było to możliwe dzięki wycieczkom i wydarzeniom kulturalnym organizowanym w czasie wolnym.

Młodzież miała okazję zwiedzić Lipsk, gdzie odwiedzili między innymi Pomnik Bitwy Narodów, Kościół św. Tomasza oraz pomnik Johanna Sebastiana Bacha. Uczniowie zwiedzili stolicę Niemiec – Berlin, gdzie podziwiali Bramę Brandenburską, Reichstag, Kolumnę Zwycięstwa, Futurium i wiele innych zabytków. Poznanie Berlina i Lipska miało na celu promowanie tolerancji, otwartości i wzajemnego zrozumienia wśród uczestników.

Oprócz tego uczestnicy zwiedzili fabrykę samochodów BMW, gdzie zapoznali się z nowoczesną linią produkcyjną.

Opiekunami oraz organizatorami wyjazdu byli nauczyciele ZS nr 2 w Dębicy Marta Kipa, Jarosław Wodzień oraz Andrzej Zarychta.

Uczestnicy projektu powrócili z Niemiec nie tylko z nowymi umiejętnościami zawodowymi, ale także z bogatym doświadczeniem kulturowym i osobistym. Dzięki mobilności i współpracy międzynarodowej młodzi ludzie mieli szansę na poszerzenie umiejętności językowych z języka niemieckiego i angielskiego, nawiązanie nowych znajomości oraz zbudowanie relacji zawodowych, które mogą przynieść korzyści w przyszłości.

Dzięki zdobytym umiejętnościom, znajomości nowoczesnych technologii oraz zrozumieniu standardów pracy, uczestnicy są teraz lepiej przygotowani do przyszłych wyzwań zawodowych.

Projekt ERASMUS+ w Schkeuditz (30.09 – 11.10.2024), organizowany przez Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH, był wyjątkową okazją do rozwoju młodych ludzi na poziomie zawodowym, kulturowym i osobistym. To doświadczenie na pewno pozostanie w pamięci uczestników jako ważny krok w ich edukacji i przyszłej karierze zawodowej.