Porozumienie o współpracy z Firmą Oponiarską DĘBICA S.A.
W dniu 25 września 2008 roku Zespół Szkół nr 2 podpisał porozumienie o współpracy zFirmą Oponiarską DĘBICA S.A.
Firma Oponiarska Dębica S.A. deklaruje wolę współpracy z nasza szkołą w celu wymiany doświadczeń, prowadzenia na terenie zakładu lub szkoły szkoleń przygotowujących młodzież do praktyki na terenie zakładu, wykładów, prezentacji lub innego rodzaju spotkań. Zakład umożliwi uczniom naszej szkoły pracę w okresie wakacji lub po zakończeniu szkoły, stosownie do potrzeb zakładu. Drugim ważnym dla szkołydokumentem jest objęcie patronatem klas elektronicznych i elektrycznych, które rozpoczną naukę w 2009/2010 roku.
Firma Oponiarska zgodnie z umową ufunduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów z technikum elektronicznego i elektrycznego wskazanych przez szkołę. Porozumienie w imieniu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. podpisała Pani Renata Szcześniak – Dyrektor do spraw personalnych, a ze strony szkoły Pani Dyrektor Joanna Dymitrowska.
Jest to dla naszej szkoły szczególnie ważny moment, jako że kiedyś szkoła powstała właśnie dla zakładu. Jej historia od 1950 roku do 1990 roku związana była z ówczesnym Stomilem. Zajęcia teoretyczne i laboratoryjne odbywały się na terenie zakładu, wchodząc do szkoły należało przejść przez bramę zakładu i okazać przepustkę. Same specjalności zasadniczych szkół i techników świadczyły o tym jakiej kadry potrzebuje Stomil, a były to: oponiarz, ślusarz remontu urządzeń przemysłu gumowego, aparatowy procesów chemicznych, technologia gumy i kauczuku, aparaty i urządzenia przemysłu chemicznego i wiele innych. To krótka garść wspomnień, przy okazji nawiązania współpracy, można powiedzieć jej odnowienia, aczkolwiek w innej rzeczywistości gospodarczej i dotyczącej innych kierunków i specjalności.
Firma Oponiarska jest również głównym sponsorem XXXII Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, która odbędzie się w Dębicy w marcu 2009 roku, a nasza szkoła będzie m. in. jej organizatorem.
Już dzisiaj warto zastanowić się nad wyborem naszej szkoły, która daje ogromne możliwości dla wszystkich uczniów.
Uroczyste obchody Europejskiego Dnia Języków
26 września Europa obchodzi „Europejski Dzień Języków”. W jego obchody angażują się miliony ludzi w ponad 40 krajach. Postanowiliśmy do nich dołączyć i już drugi rok z rzędu zorganizowaliśmy w naszej szkole uroczystość z tej okazji.
- Pani Joanna Dymitrowska, dyrektor szkoły, wraz z prowadzącymi Katarzyną Golec i Mariuszem Królikowskim.
- Zielono-biała grupa taneczna Green & White z klasy integracyjnej z wokalistką, Kingą Chmurą, stanowiły wielką atrakcję imprezy.
Europejski Dzień Języków to święto różnorodności kulturowej, językowej i uczenia się języków przez całe życie. Ma za zadanie zwrócić uwagę na duże znaczenie nauki języków obcych, nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Wydarzenie to ma też podkreślić znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się wEuropie.
- W jury qiuzu o krajach Unii Europejskiej i konkursu o idiomach pracowały: Barbara Pelczar-Białek ze Starostwa Powiatowego (przewodnicząca), Ewa Prasoł, wicedyrektor szkoły i zarazem nauczycielka j.niemieckiego oraz Ewa Dziurzyńska, nauczycielka j.angielskiego.
- Obchody Europejskiego Dnia Języków uświetniła mistrzowska para tańca sportowego: Wioleta Kiwior i Szymon Zagajewski z Klubu Sportowego Tańca Towarzyskiego KLASA Tarnów. Ich program tańców latynoamerykańskich zafascynował publiczność.
Celem naszej szkolnej imprezy była promocja wśród uczniów języków obcych oraz poznanie kultury krajów i obyczajów europejskich. Inicjatorem imprezy była wicedyrektor szkoły pani Ewa Prasoł, a koordynatorem pani Małgorzata Świstak. Oprawę muzyczną imprezy przygotował pan Jarosław Wodzień, a nad częścią multimedialną czuwał pan Marek Braun.
Imprezę zaszczyciła swoją obecnością pani Barbara Pelczar-Białek – dyrektor Wydz. Edukacji, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego wDębicy.
- Występy kabaretowe, wyśmiewające nieuctwo i nieznajomość języków obcych, skutecznie rozbawiły publiczność i – miejmy nadzieję – dały dużo do myślenia młodzieży. Na zdjęciu: Kamil Kukułka i Paweł Kawik.
- W Przeglądzie piosenki obcojęzycznej nasze wokalistki zaprezentowały pełny profesjonalizm śpiewając po angielsku, niemiecku, włosku oraz grecku. Na zdjęciu: Ewa Czerwony, Kinga Chmura i Iga Czerwony.
Program imprezy był bardzo bogaty i każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Obok treści ciekawych i ważnych, z których każdy mógł się sporo nauczyć, mogliśmy obejrzeć będące na wysokim poziomie występy i układy taneczne. Emocjom związane z quizem wiedzy o krajach Unii Europejskiej towarzyszył inteligentny humor występów kabaretowych. A wysoki poziom Przeglądu Piosenki Obcojęzycznej mógł zadowolić najbardziej wybrednych słuchaczy. Obchody Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole zakończyło ważne przesłanie:
„Żyjemy w czasach zjednoczonej Europy. Należy pozbyć się uprzedzeń, nienawiści i nacjonalizmów między narodami. Powinniśmy być życzliwi, otwarci, ciekawi na kulturę innych nacji. Zamiast zazdrościć innym narodom ich bogactwa, walorów turystycznych, pozycji w świecie, pracujmy dla naszego kraju, podróżujmy, uczmy się. My też mamy bardzo dużo do zaoferowania, dlatego uczmy się języków obcych, aby opowiadać innym o Polsce i poznać bogactwo kultur innych krajów.
Aby zgodnie współistnieć w zjednoczonej Europie, musimy wyzbyć się wielu negatywnych cech i zachowań: szowinizm, rasizm, ksenofobia, nienawiść, zazdrość, uprzedzenia, nieufność.
Bądźmy przyjaźni, otwarci na innych, tolerancyjni, pracowici, pełni optymizmu, uczciwi, ciekawi świata i innych kultur. Dbajmy o własne tradycje i pokazujmy to, co najlepsze w naszym narodzie: przyjaźń, otwartość, tolerancja, pracowitość, optymizm, uczciwość, tradycja.”
- Konkurs dla publiczności o idiomach angielskich, niemieckich i polskich mocno wszystkich zaangażował. Mimo dość trudnych wyrażeń frazeologicznych, prawie wszystkie słodkie nagrody zostały rozdane.
- Końcowemu przesłaniu towarzyszył mini-happening, podczas którego przebijaliśmy balony z widniejącymi na nich negatywnymi
Pani wicedyrektor Ewie Prasoł i Pani Ewie Dziurzyńskiej dziękujemy za pracę w jury podczas quizu o „Krajach Unii Europejskiej”. Organizatorzy imprezy kierują też podziękowania dla Pani Marzeny Dziurzyńskiej, Marzeny Lesiak, Izabelii Bobulskiej i Jolanty Petyniak za przygotowanie dekoracji hali. Dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego za udostępnienie hali i wyrozumiałość podczas prób. Chcemy też podziękować Obserwatorowi Lokalnemu i Małopolskiej Telewizji Kablowej „S.TAR” za przybycie i towarzyszenie nam w naszej imprezie.
VII Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki
Geografia, społeczeństwo, kultura i historia kontynentu oraz misji
Jak co roku nasza szkoła organizuje I etap VII Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki, który odbędzie się 20 października 2008 (poniedziałek). Zgłoszenia uczniów – chętnych do wzięcia udziału w olimpiadzie – do 30 września u katechety. Zapraszamy do udziału.
Więcej informacji na temat Olimpiady, literatura, przykładowe testy, terminy, nagrody: www.olimpiada.uksw.edu.pl
Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych
Długoletnią tradycją naszej szkoły, podtrzymaną również w tym roku, jest ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość ślubowania odbyła się w dniu 8 września na hali sportowej. Wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami oraz licznie przybyli rodzice. Na początku głos zabrała pani dyrektor Joanna Dymitrowska. Powitała bardzo ciepło naszych adeptów i ich rodziców. Życzyła im zadowolenia z kształcenia się w naszej szkole i sukcesów w nauce. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu odbyło się spotkanie rodziców z wychowawcami poszczególnych klas. Ten pierwszy kontakt z nauczycielami był, tak jak w przypadku uczniów, bardzo ważny, gdyż umożliwił wzajemne poznanie, na czym skorzysta późniejsza współpraca rodziców ze szkołą.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/09
I oto nadszedł dzień 1 września. Rozpoczęliśmy go o godz. 8.00 mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Ducha Świętego. Następnie całą społecznością naszej szkoły udaliśmy się na halę sportową, gdzie uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny z udziałem grona pedagogicznego i dyrekcji.
Ten dzień był szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły i poznali swoich nowych wychowawców i nauczycieli. Od jutra wypoczęci i pełni energii:) rozpoczynamy naukę.