Program „Wiedza i praktyka naszą szansą na rynku pracy.

realizowany w ramach Priorytetu nr IX, Działania nr 9.2.

Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach

Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego

Okres realizacji projektu: 01.10.2010 r. do 30.06.2011 r.

Głównym celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych 2 uczennic i 114 uczniów Technikum nr 2 w ZS nr 2 w Dębicy, zmniejszenie dysproporcji w ich osiągnięciach edukacyjnych oraz podnoszenie jakości kształcenia i oferty edukacyjnej do końca czerwca 2011 roku.

REKRUTACJA:

W projekcie weźmie udział 116 uczniów TECHNIKUM NR 2  Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Aby móc uczestniczyć w procedurze naboru, należy uzupełnić

formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj,


DZIAŁANIA:

W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące działania:

  1. 1. Doradztwo zawodowe, indywidualne i grupowe. (Dla wszystkich uczestników projektu, indywidualnie po 2 godz.)

Doradztwo zawodowe dostarczy uczniom niezbędnej wiedzy na temat wzajemnych oddziaływań pomiędzy wyborami edukacyjnymi i zawodowymi w sytuacji zmieniających się wymagań rynku pracy. Podczas zajęć doradczych zostanie wypracowany Indywidualny Plan Działań(IPD) uczestnika projektu, co zwiększy szansę każdego z nich na skuteczne-nie przypadkowe-zaplanowanie najbliższej przyszłości zawodowej. Podczas spotkań położony zostanie duży nacisk na równość płci. Przewidziano po 2 godz. doradztwa indywidualnego oraz 9 godz. doradztwa grupowego dla każdego uczestnika projektu. W zajęciach z doradztwa zawodowego będzie wykorzystywany laptop wraz z zakupionym niezbędnym oprogramowaniem, na którym każdy uczeń będzie mógł indywidualnie rozwiązywać testy, wykonywać ćwiczenia.

Ma wzmocnić osobowość i przygotować do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Podczas zajęć doradczych zostanie wypracowany Indywidualny Plan Działań (IPD) uczestnika projektu, co zwiększy szansę każdego z nich na skuteczne-nieprzypadkowe zaplanowanie najbliższej przyszłości zawodowej.

  1. 2. Realizacja modułu I. Język angielski  dla III klasy – 12 uczniów zdolnych.

Kurs stanowi uzupełnienie zajęć podstawowych przygotowujących uczniów do matury na poziomie rozszerzonym. Język angielski zawodowy jest obecnie nieodzownym narzędziem pracy każdego technika..

  1. 3. Realizacja modułu II. Matematyka dla III i IV klasy – dwie grupy – 12 uczniów słabych i 12 zdolnych.

Ukończenie kursu pozwoli uczniom na odpowiednie przygotowanie do obowiązkowej matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

  1. 4. Realizacja modułu III. Przedmioty zawodowe dla II klasy – 12 uczniów słabych

W ramach modułu zostaną zrealizowane zajęcia wyrównawcze w grupie uczniów z klas II technikum elektronicznego. Będą to zajęcia zarówno teoretyczne jak również zajęcia w laboratoriach elektronicznych.

  1. 5. Realizacja modułu IV. Informatyka dla III klasy – 12 uczniów zdolnych.

Moduł prowadzony przez profesora z Politechniki Rzeszowskiej. W czasie zajęć poruszone zostaną zagadnienia dotyczące:

-algorytmiki, tj. koncepcja maszyny Turinga, ograniczenia przetwarzania, problemy P i NP oraz NP. – zupełne;

-teorii grafów, tj. sieci losowe oraz sieci złożone;

-algebra Boole’a, tj. znaczenie tej algebry, funkcje logiczne i przełączające.

  1. 6. Realizacja modułu V. Przygotowanie do egzaminu zawodowego (trzy grupy uczniów słabych – 12 osobowe: technik informatyk, technik elektronik, technik elektryk (klasy IV)

Zajęcia prowadzone będą przez Egzaminatorów OKE. Celem tych zajęć ma być podniesienie poziomu wiedzy w danym zawodzie. Poprawa zdawalności egzaminu zawodowego.

  1. 7. Realizacja modułu VI. Praktyka zawodowa w zakładzie pracy

W ramach tego modułu przewidziana jest praktyka zawodowa w Firmie Oponiarskiej Dębica S.A., z którą szkoła współpracuje. Dwie grupy 10 osobowe z klas III będą uczestniczyć w tygodniowej (35h) praktyce na zakładzie – łącznie 70 godz.

Realizacja modułów I, II, III, IV i V zostanie uatrakcyjniona wprowadzeniem e-learningu. Przewidziano w projekcie po 3 godz. zajęć tygodniowo w tych modułach, przy czym 2 godz. na zajęciach w szkole oraz 1 godz. e-learningu, czyli zajęć z wykorzystaniem elektronicznych form komunikacji z uczniem. Proces nauczania będzie wspomagany technologią informatyczną (głównie internetową i multimediami). Dla uczniów nie mających internetu wnioskodawca w ramach własnych zasobów udostępni swoje stanowiska komputerowe bezpłatnie. Wszystkie w/w godz. są godz. dydaktycznymi.

Zespół zarządzający:

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2: Joanna Dymitrowska tel./fax (014) 670-42-15

Koordynator projektu: Grzegorz Horosz  tel. kom. (0) 602-278-176

Zasady rekrutacji:

  • wypełnienie i złożenie w biurze projektu lub sekretariacie Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego formularza zgłoszeniowego dostępnego w szkole i  na stronie WWW https://kwiatek.edu.pl
  • pierwszeństwo w naborze mają dziewczyny, uczniowie niepełnosprawni, pochodzący głównie z obszarów wiejskich oraz dojeżdżający
  • projekt przewiduje, że w działaniach weźmie udział 2 dziewczyny czyli 40% i 114 chłopców, czyli ok. 27% BO projektu
  • jeżeli liczba chętnych do skorzystania ze wsparcia przekroczy liczbę zaplanowaną w projekcie, w pierwszej kolejności do udziału w projekcie przyjmowane będą osoby spełniające kryteria dodatkowe, a następnie uczniowie według kolejności zgłoszeń
  • przeprowadzone zostaną dodatkowe rozmowy z deklarującymi chęć skorzystania ze wsparcia i stworzone listy beneficjentów rezerwowych

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego https://kwiatek.edu.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego