ICE-PO – Iceland-Poland
młodzi ludzie na rzecz porozumienia pomiędzy narodami
W ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego w naszej szkole realizowany jest w okresie od 1 marca 2009 do 30 maja 2010 projekt współpracy instytucjonalnej pomiędzy Zespołem Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy a Framhaldsskólinn í Austur-Skaftafellssýslu pod nazwą
„ICE-PO – Iceland-Poland – young people promoting understanding between the nations”
“ICE-PO – Iceland-Poland- młodzi ludzie na rzecz porozumienia pomiędzy narodami”
Celem projektu jest zaangażowanie nauczycieli oraz uczniów szkół partnerskich z Polski i Islandii w dialog międzykulturowy , co sprzyjać będzie porozumieniu między narodami i tolerancji wobec różnic, rozwojowi świadomych społeczeństw obywatelskich. Postawa otwartości i ciekawości wobec innych kultur stanowić będzie dla młodych ludzi klucz do mobilności zawodowej i równego traktowania z młodymi ludźmi z innych krajów przy szukaniu możliwości pracy lub dalszego kształcenia.
W czasie pracy nad projektem powstanie zestaw materiałów dydaktycznych/ scenariuszy lekcji w języku angielskim tworzących ścieżkę międzyprzedmiotową w zakresie dziedzictwa kulturowego, obejmującą historię, geografię, wiedzę o społeczeństwie, literaturę, etc.. Uczniowie będą zaangażowani w gromadzenie materiałów z tradycji swojego kraju. Będą również poznawać kulturę kraju partnerskiego oraz poszerzać znajomość języków obcych przy użyciu nowoczesnych metod nauczania – CLIL (Content and Language Integrated Learning) oraz CALL (Computer Assisted Language Learning), dzięki analizie materiałów z kraju partnerskiego. W celu uzyskania optymalnej efektywności komunikacji będzie wykorzystana platforma e-twinning.
Materiały wykorzystane podczas pracy będą obejmować książki, filmy, sztuki teatralne, źródła historyczne, fragmenty utworów literackich oraz informacje z autoryzowanych stron internetowych. Cały projekt będzie realizowany przy użyciu nowoczesnych technik komunikacyjnych i informatycznych.
Produktem końcowym będzie wspólna strona internetowa szkół. Uczniowie z obu szkół stworzą też wspólnie rozmówki polsko-angielsko-islandzkie, z krótkim praktycznym informatorem o obydwu krajach.
Projekt zamyka się w trzech etapach:
-nawiązanie partnerstwa
-wymiana wiedzy z zakresu szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego
-wykorzystanie wspólnej wiedzy kulturowej dla stworzenia razem produktów końcowych, użytecznych dla innych, w tym dla środowiska lokalnego.
W ramach realizacji projektu grupa 10 uczniów z naszej szkoły odwiedzi we wrześniu 2009 Islandię, a w marcu 2010 r. islandzcy uczniowie będą przebywać w Dębicy.
Strona internetowa projektu:
Strona szkoly islandzkiej:
Strona Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego:
http://fss.org.pl/pl/inf_ogolne
Nasi uczniowie na paradzie ulicami miasta
W ramach programu „Europa Miast” Dębica gościła w dniach 6- 9 maja 2009 uczniów ze szkół z zaprzyjaźnionych miast z innych krajów. Zakończeniem wizyty była parada ulicami Dębicy, która odbyła się w sobotę 9 maja. Dołączyli do niej nasi uczniowie z klas II d LO oraz II c technikum. Była to okazja do szerszej promocji naszej szkoły oraz projektów, które szkoła realizuje:
– Comenius Partnerskie Projekty Szkół – OMAC- Open Minds for Active Citizenship – Otwarte umysły dla aktywnego obywatelstwa – projekt realizowany we współpracy ze szkołami z Włoch, Bułgarii, Rumunii, Niemiec i Turcji
– ICE-PO- Iceland- Poland -Young people promoting understanding between the nations- Islandia-Polska- młodzi ludzie na rzecz porozumienia między narodami- projekt wymiany z partnerską szkołą z Islandii.
Uczniom towarzyszyły panie Monika Cynar, Marta Kabat oraz Marzena Lesiak, zaś przygotowaniem oprawy plastycznej zajęła się pani Marzena Dziurzyńska.
Uczniowie naszej szkoły idą ulicami miasta |
Jedziemy do Islandii!
Trwają intensywne przygotowania do wyjazdu grupy naszych uczniów na wymianę do szkoły partnerskiej FAS w miejscowości Hofn w Islandii w ramach realizowanego wspólnie przez nasze szkoły projektu ICEPO – Młodzi ludzie na rzecz porozumienia między narodami.
Projekt realizowany jest od marca 2009 r., a jego celem jest promocja naszego kraju w świecie oraz poznawanie innych kultur i budowanie mostów porozumienia pomiędzy mieszkańcami Europy.
Naszą szkołę na wyjeździe w dniach 12-20 września reprezentować będą: Dorota Tabor i Conrad Podsiadło z klasy IIaLO, Renata Bizoń z IIbLO, Sylwia Para, Justyna Olszanecka i Krzysztof Szymaszek z IIcLO, Mariola Osak i Rafał Braun z IIIaT oraz Daria Szerszeń i Katarzyna Wójcik z IIIcLO. Już od wiosny, przy merytorycznym wsparciu pani dyrektor Joanny Dymitrowskiej, nauczycielek angielskiego- Pani Agaty Kmiecik i Pani Anny Wojcieszyn oraz nauczycielki języka niemieckiego Pani Marii Wanat, gromadzili oni materiały i przygotowali prezentacje na temat Polski, polskiej historii, znanych Polaków, polskich legend, tradycji, zwyczajów i wiele, wiele innych.
Program pobytu w szkole islandzkiej obejmuje między innymi pracę uczniów nad rozmówkami polsko- angielsko-islandzkimi oraz organizację Dnia Polskiego dla wszystkich uczniów szkoły, którzy nie będą mieć w tym dniu lekcji, oraz dla zaproszonych gości, przedstawicieli lokalnej społeczności.
Szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu przedstawimy po powrocie, a tymczasem odsyłamy wszystkich zainteresowanych na stronę internetową projektu www. icepo.fas.is
Co nowego w Islandii?
12 września (sobota)
Podróż rozpoczęła się w sobotę, kiedy wszyscy uczestnicy przybyli na szkolny parking o północy. Gdy już każdy zajął swoje miejsce w autobusie, wyruszyliśmy do Warszawy. Nocne rozmowy sprawiły, że ta część wyprawy minęła szybciej niż się spodziewaliśmy.
Do stolicy dotarliśmy około godziny czwartej nad ranem. Lot był przewidziany na godz. 7.15, więc każdy miał jeszcze chwilę, aby odetchnąć. Nie można jednak było nazwać tego czasem wolnym, gdyż sprawdzaliśmy i ćwiczyliśmy niektóre z prezentacji multimedialnych, przygotowanych dla naszych znajomych z Islandii. Odprawa odbyła się beż żadnych problemów z nadmiernym bagażem, czego obawiała się żeńska część uczestników. Niektórzy mieli okazję pierwszy raz w życiu lecieć samolotem, więc można sobie wyobrazić podekscytowanie w powietrzu. Widoki były zachwycające, czego nie da się opisać słowami i żadne zdjęcie nie jest w stanie tego pokazać. Niezapomnianym przeżyciem był lot nad Bałtykiem.
Około godz. 8.30 wylądowaliśmy w Kopenhadze i musieliśmy czekać 5 godzin na następny lot do miejsca docelowego. Niektórzy ten czas poświęcili na zakupy i na spacery, a inni po prostu na drzemkę. O godz. 14 wszyscy byliśmy gotowi do następnego lotu. Tym razem trwało to dłużej, ale bez problemów.
Islandzka nauczycielka, Hjordis przybyła aby odebrać wszystkich z lotniska. Każdy wymienił euro na islandzką walutę i wyruszyliśmy do hotelu w Reykjaviku. Po drodze zwiedzaliśmy ciekawe miejsca, takie jak największy kościół w Islandii, Parlament i podziwialiśmy panoramę miasta z kompleksu Perlan.
O godz. 20 odwiedziliśmy miejscową restaurację, aby się posilić. Zakwaterowanie było naprawdę satysfakcjonujące. Każdy był bardzo zmęczony, więc noc zapowiadała się bardzo spokojnie. Po wczesnej pobudce, wyruszyliśmy do miasta partnerskiego, zwiedzając po drodze wiele ciekawych miejsc.
13 września (niedziela)
Wyruszyliśmy po szybkim śniadaniu. Podróż południowym wybrzeżem Islandii była niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich. Krajobraz jest zupełnie inny niż nasz polski. Dzika przyroda, piękne widoki, wodospady i wreszcie lodowiec!
Hjőrdis- nauczycielka z Islandii okazała się być świetną przewodniczką. Byliśmy oszołomieni pięknem Islandii ale równocześnie nie mogliśmy doczekać się spotkania z naszymi islandzkimi przyjaciółmi. Przybyli aby nas przywitać na lagunie lodowca- to była wspaniała niespodzianka! Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani ale jednocześnie skrępowani. Pierwsze spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze, spędziliśmy pierwszy wieczór i noc w islandzkich rodzinach.
14 wrzesień (poniedziałek)
Dzisiaj obudziliśmy się o godz. 7 rano i po śniadaniu poszliśmy do szkoły, aby lepiej poznać naszych nowych kolegów i koleżanki. Kiedy zajęliśmy miejsca w klasie, każdy miał za zadanie się przedstawić. Obydwie grupy miały problemy z wymową imion, ale ostatecznie daliśmy sobie radę. Udało się nam szybko je zapamiętać poprzez gry i zabawy. Po drugim śniadaniu mieliśmy okazję obserwować jak wyglądają lekcje w islandzkiej szkole.
Po zajęciach każdy uczeń zabrał swojego kolegę, aby przygotować się do wyjścia na basen. Po spędzeniu czasu na basenie pojechaliśmy do domu na obiad. Po zjedzeniu posiłku ponownie się spotkaliśmy i miło spędziliśmy czas grając w różne zabawy i zjadając duże ilości słodyczy. Wybraliśmy się na dłuższy spacer i na końcu wróciliśmy do domu.
15 września (wtorek)
O 8.00 wszyscy poszliśmy na lekcje. Następnie o 10.20 przeszliśmy do auli gdzie zaprezentowaliśmy najpiękniejsze miejsca w Polsce. Po prezentacji pracowaliśmy nad słownikami, a o godzinie 4.30 wyruszyliśmy nad ocean do miejsca zwanego Stokksnes.
Spacerowaliśmy po plaży i robili przepiękne zdjęcia. Wieczorem pojechaliśmy do Sauðanes gdzie artystka Gingo (Guðrún Ingólfsdóttir) wykonuje swe dzieła: świece, obrazy, biżuterię i wiele innych. Po kolacji udaliśmy się do domu Margrét gdzie spędziliśmy wieczór.
16 września (środa)
To był dzień urodzin jednej z uczestniczek projektu, Rakel, więc podarowaliśmy jej mały prezent i zaśpiewaliśmy po polsku „Sto lat”. Ćwiczyliśmy naszą prezentację na temat sławnych osób w Polsce i przygotowaliśmy dekorację szkoły na Dzień Polski.
Pojechaliśmy również na lodowiec Hoffellsjökull i odwiedziliśmy naturalne gorące źródła w Hoffell. Później pojechaliśmy do Kaffihornið i tam wszyscy się spotkali.
17 września (czwartek)
Nasz dzień rozpoczął się wcześnie o 8 rano. To był nasz czas – Dzień Polski.
Pracowaliśmy ciężko i przez długi czas przygotowywaliśmy się aby wszystko powiodło się i wzbudziło zainteresowanie. Aula po brzegi wypełniła się uczniami z Islandii, którzy o Polsce nie wiedzieli zbyt wiele. Rozpoczęliśmy od przedstawienia się publiczności i przekazania koszulki z polskimi barwami narodowymi naszym islandzki przyjaciołom. Następnie przedstawiliśmy prezentacje na temat naszej szkoły, miasta, regionu i kraju. Nasi nauczyciele przygotowali krótki test, aby sprawdzić wiedzę uczniów na temat Polski. Dla najlepszych były drobne upominki.
Potem uczniowie obejrzeli film dokumentalny promujący Polskę. Gdy kolejna prezentacja o Krakowie dobiegła końca, Justyna i Renata zatańczyły „Krakowiaka”. Taniec bardzo entuzjastycznie został przyjęty przez publiczność, nawet udało się zachęcić kilku ochotników do próby wykonania go wraz z naszymi koleżankami. Poradzili sobie bardzo dobrze. Następnie przygotowaliśmy 5 różnych tematycznie lekcji: polskie wycinanki, polskie zwyczaje i tradycje, kulinarna podróż do Polski, warsztaty na temat stereotypów narodowych oraz lekcja języka polskiego.
Kiedy 5 grup odwiedziło wszystkie pokoje z prezentacjami, zaprosiliśmy wszystkich na degustację kiełbasek z rusztu i sałatki z ziemniaków. Polska „zwyczajna” była pyszna.
Nadszedł czas na POKAZY! Konrad zaprezentował pokaz zapasów, Sylwia poprowadziła polskich i islandzkich uczniów w „Polonezie” a Rafał zaprezentował swój taniec ognia. Wszystko ponownie zakończyło się w auli. Obejrzeliśmy film „Mała wielka miłość”, polską komedię romantyczną.
Na wieczór Rafał obiecał jeszcze większy pokaz tańca ognia. Tłumy zabrały się o 20.00 przed szkołą i Rafał pokazał co potrafi…
To był nasz WIELKI DZIEŃ w Islandii. Podsumowując, ogrom pracy włożony w przygotowania opłacił się.
18 września (piątek)
Dzisiaj poczuliśmy nagłą zmianę nastrojów po wczorajszych fantastycznych wrażeniach, ale postanowiliśmy jeszcze dobrze wykorzystać nasze ostatnie chwile i wybraliśmy się do muzeum w Höfn.
Później tata Þórhildur zabrał nas na rejs łodzią na Oceanie Atlantyckim. Były ogromne fale ok. 2,8 m wys. Sądzę, że nasz kapitan bawił się lepiej od nas, bo sprawił, że mogliśmy się czuć jak na przejażdżce kolejką górską.
W tym dniu odwiedziliśmy również wystawę poświęconą lodowcom. Największą atrakcją okazała się jaskinia lodowa i dokumentacja związana z kręceniem filmu z Jamesem Bondem na lodowcu. Niestety to już dzisiaj odbędzie się przyjęcie pożegnalne.
Bardzo przykro jest nam opuszczać Islandię. To była niewiarygodna przygoda i poznaliśmy wielu nowych przyjaciół. Z niecierpliwością czekamy na nasze ponowne spotkanie w Polsce.
19-20 września (sobota – niedziela)
Po pełnym łez pożegnaniu przed szkołą w Hofn w sobotni poranek wracaliśmy do Reykjawiku zwiedzając po drodze wiele ciekawych miejsc. Odwiedziliśmy między innymi obszar, gdzie czynne są gejzery i byliśmy w miejscu, gdzie ścierają się dwie płyty tektoniczne. To była prawdziwa lekcja geografii! Potem błękitna laguna oczarowała nas pięknem. Niestety, nie było czasu na kąpiel…
Noc spędziliśmy w hotelu w pobliżu lotniska. Potem czekała nas wczesna pobudka i lot do Frankfurtu. Po kilku godzinach oczekiwania znaleźliśmy się w samolocie do Krakowa. Tu poczuliśmy się już jak w domu, jeszcze tylko dwie godziny i około 23 dotarliśmy do Dębicy Miło było wrócić do domu po tygodniu tak pełnym wrażeń. Islandia, tak odległa od nas, okazała się być krajem, który zachwycił nas swoim surowym pięknem i gdzie znaleźliśmy przyjaciół.
Szkoda, że do ich przyjazdu do Polski jeszcze tyle miesięcy… Gości z Islandii będziemy podejmować w marcu. A tymczasem zapraszamy na stronę internetową projektu, gdzie już niebawem pojawi się obszerna galeria zdjęć z naszego pobytu w Islandii
Piękne Krajobrazy Islandii
Pobierz prezentację
Czekamy na gości z Islandii!
Już w przyszłym tygodniu gościć będzie w naszej szkole grupa młodzieży i nauczycieli ze szkoły FAS w miejscowości Hofn w Islandii. Odwiedziny islandzkich przyjaciół są jednym z punktów realizowanego przez nasze szkoły wspólnie w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego projektu pod nazwą „ICE-PO- młodzi ludzie na rzecz porozumienia między narodami”. We wrześniu 2009 polscy uczniowie i nauczyciele przebywali z wizytą w Hofn.
W ramach zajęć projektowych obydwie grupy będą pracować nad słownikiem polsko-angielsko-islandzkim. Oprócz naszej szkoły, chcemy im też pokazać Dębicę, zabrać do Muzeum Lalek w Pilźnie oraz na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa.
Mamy nadzieję, że znajdą się też okazje do spotkań naszych gości z pozostałymi uczniami naszej szkoły i liczymy, że wszyscy przyjmą ich bardzo miło!
Goście z Islandii w naszej szkole
W tym tygodniu przebywają w naszej szkole uczniowie z partnerskiej szkoły FAS z miejscowości Hofn w Islandii. W poniedziałek, 8 marca 2010, odwiedzili nas również specjalnie z tej okazji zaproszeni goście, m.in. Burmistrz Miasta Dębica, pan Paweł Wolicki, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Dębicy, pani Barbara Pelczar-Białek oraz Pan Tadeusz Fleszar, Kierownik Działu Inżynierii Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. Wspólne spotkanie było okazją do przedstawienia prezentacji z pobytu grupy uczniów z naszej szkoły w Islandii oraz prezentacji przygotowanych przez naszych islandzkich kolegów.
Zaproszeni goście mieli również możliwość obejrzeć wystawę fotografii wykonanych podczas naszego pobytu w Islandii. Wystawa będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych ucz
Oglądnij galerię
Kondolencje nadesłane ze szkoły –
naszego partnera projektu unijnego „ICE –PO”
We would like to express our deepest condolences to you, your fellow teachers and to the school on the great loss you have suffered. We feel very deeply for you and you are in our thoughts. With best regards.Hjördís and Hlíf – Islandia |
I send my deepest sympathy to you and to the whole Polish nation. Best regards Thor Stefansson – Islandia |