X

Organizacja Zespołu. 

§ 85.

  1. Terminy rozpoczęcia i zakończenia zajęć w roku szkolnym, terminy przerw świątecznych, ferii zimowych i letnich, terminy egzaminów maturalnych i egzaminów z przygotowania zawodowego – określają odrębne przepisy.
  2. Kalendarz roku szkolnego Zespołu, uwzględniający w szczególności terminy, o których mowa w § 22, 24 i 25 niniejszego statutu, Dyrektor Zespołu ustali i przekaże do wiadomości organom Zespołu do dnia 15 września każdego roku szkolnego.
  3. Terminy dodatkowych dni wolnych od pracy dla pracowników niepedagogicznych ustala Dyrektor w odrębnym regulaminie pracy.

§ 86.

  1. Szczegółową organizację kształcenia w Zespole w danym roku szkolnym określają arkusze organizacji Szkół wchodzących w skład Zespołu, opracowane przez Dyrektora, zaopiniowane przez Radę Pedagogiczną i Podkarpackiego Kuratora Oświaty i zatwierdzone przez Starostę Powiatowego w Dębicy.
  2. W szkole tworzy się szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników.

1) Nauczyciel wybiera program nauczania, podręcznik a następnie przedstawia swoje propozycje radzie pedagogicznej,

2) Rada Pedagogiczna, po zasięgnięciu opinii rady rodziców podejmuje uchwałę, w której ustala szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników,

3) Dyrektor szkoły podaje do publicznej wiadomości szkolny zestaw programów nauczania i szkolny zestaw podręczników,

4) Dyrektor szkoły podejmuje działania organizacyjne umożliwiające obrót używanymi podręcznikami na terenie szkoły.

  1. Arkusze, o których mowa w ust. 1, są podstawą podejmowania przez Dyrektora decyzji z zakresu stosunku pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
  2. Liczbę etatów pracowników niepedagogicznych corocznie określa w arkuszach, o których mowa w ust. 1, Dyrektor, uwzględniając wielkość i charakter zadań oraz wysokość przyznanych Zespołowi limitów środków finansowych.

§ 87.

  1. Organizację stałych obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć edukacyjnych określa tygodniowy rozkład zajęć ustalany przez Dyrektora na podstawie zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych, o których mowa w § 86 ust. 1, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy umysłowej.
  2. Zajęcia nadobowiązkowe i zajęcia dodatkowe mogą być finansowane ze środków pozabudżetowych.

§ 88.

  1. Podstawową jednostką organizacyjną w Szkołach tworzących Zespół jest oddział klasowy złożony z uczniów, którzy w jednorocznym kursie nauki danego roku szkolnego uczą się wszystkich przedmiotów obowiązkowych, określonych w planie nauczania, zgodnym z odpowiednim ramowym planem nauczania i programem wybranym z zestawu programów dla danej klasy, dopuszczonych do użytku.
  2. Zasady podziału na grupy na zajęciach z języków obcych, informatyki, wychowania fizycznego i innych przedmiotów określają odrębne przepisy.
  3. Niektóre zajęcia obowiązkowe, w tym praktyczna nauka zawodu, mogą być prowadzone poza systemem klasowo – lekcyjnym, w grupach międzyoddziałowych, na terenie Zespołu albo poza nim, w formach stałych albo okresowych, podczas wycieczek i innych wyjazdów.
  4. Praktyczna nauka zawodu w technikum realizowana jest w następujących formach:

           1) przedmiotów praktycznych, przewidzianych w ramowych planach nauczania,

2) praktyk zawodowych śródrocznych.

  1. Praktyki śródroczne realizowane są zgodnie z rocznym planem praktyk, zatwierdzo­nym przez Dyrektora Szkoły w wymiarze:

1) uchylony

2) godz. w klasach III Technikum oraz 160 godzin w klasach IV Technikum.

  1. Praktyka zawodowa uczniów technikum odbywa się u pracodawców
  2. Zasady organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu a także prawa i obowiązki podmiotów, o których mowa w ust. 6 oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu określają odrębne przepisy.

§ 89.

Zespół może przyjmować na praktyki pedagogiczne słuchaczy nauczycielskich kolegiów oraz studentów szkół wyższych kształcących nauczycieli – na podstawie porozumienia albo umowy cywilnoprawnej, zawartych przez Dyrektora i właściwy organ kolegium albo uczelni wyższej.

§ 90.

  1. Zespół nie prowadzi stołówki szkolnej. Uczniom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej Zespół umożliwi korzystanie z nieodpłatnych albo częściowo płatnych posiłków w stołówkach prowadzonych przez inne podmioty poza terenem Zespołu.
  2. Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być finansowana ze środków pomocy społecznej lub z innych źródeł.
  3. W Zespole mogą być prowadzone przez odrębne podmioty gospodarcze – na podstawie umowy zawartej przez Dyrektora – zakłady handlowe, w tym gastronomiczne.

§ 91.

  1. Zespół nie prowadzi świetlicy szkolnej.
  2. Zespół nie prowadzi internatu. Uczniowie zamiejscowi mogą korzystać z internatu
    w Zespole Szkół nr 1 w Dębicy.

§ 92.

Zespół jest uczestnikiem Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

§ 93.

Zespół posiada:

1) sale lekcyjne, w tym pracownie informatyczne, i pracownie przedmiotów zawodowych,

2) halę sportową,

3) bibliotekę szkolną,

4) salę konferencyjną,

5) gabinety terapii pedagogicznej,

6) gabinet pielęgniarki szkolnej,

7) pomieszczenie Samorządu Uczniowskiego,

8) archiwum,

9) szatnię,

10) inne pomieszczenia pomocnicze.

§ 94.

  1. Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz wiedzy o regionie. Mogą z niej korzystać – zgodnie z odrębnym regulaminem – uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy Szkół oraz rodzice uczniów.
  2. Pomieszczenia biblioteki szkolnej umożliwiają gromadzenie i opracowywanie zbiorów, korzystanie ze zbiorów w czytelni i wypożyczanie ich poza bibliotekę, prowadzenie lekcji bibliotecznych i zajęć propedeutycznych z zakresu informacji naukowej oraz efektywne posługiwanie się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
  3. Biblioteka gromadzi, opracowuje, ochrania i przechowuje oraz udostępnia czytelnikom publikacje i środki multimedialne, obejmujące w szczególności:

1) literaturę piękną polską i obcą, w tym – z zestawu lektur szkolnych,

2) słowniki, encyklopedie i wydawnictwa albumowe,

3) literaturę popularnonaukową, literaturę pedagogiczną i metodyczną,

4) czasopisma,

5) podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe,

6) regionalia

  1. Zasady korzystania z biblioteki określa jej regulamin, stanowiący odrębny dokument.
  2. Do zadań bibliotekarza, oprócz gromadzenia, opracowywania, ochraniania i przechowywania oraz udostępniania użytkownikom zbiorów bibliotecznych, należy:

1) inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej,

2) rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów,

3) wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku uczenia się i czytania,

4) udzielanie użytkownikom pomocy bibliograficznej i informacyjnej,

5) przygotowywanie i prezentowanie informacji o stanie czytelnictwa w Zespole,

6) wspomaganie nauczycieli w realizacji ich zadań edukacyjnych,

7) udostępnianie książek i innych źródeł informacji,

8) przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru,

9) organizowanie i propagowanie imprez czytelniczych, rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną,

10) współpraca z miejskimi bibliotekami celem szerszego propagowania wydarzeń dotyczących czytelnictwa,

11) współpraca z instytucjami kulturalnymi miasta (muzeum, MOK itp.).