VI edycja powiatowego konkursu ekologicznego „Ochrona przyrody na Podkarpaciu”
30 września 2009 roku odbyła się VI edycja powiatowego konkursu ekologicznego „Ochrona przyrody na Podkarpaciu” w Centrum Edukacyjnym Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Celem konkursu było propagowanie idei ochrony środowiska naturalnego województwa podkarpackiego wśród młodzieży. Organizatorami byli nauczyciele Zespołu Szkół Nr. 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy – Ewa Rajnfus, Barbara Wójcik, Małgorzata Burdzy. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Powiatu Dębickiego – Pan Władysław Bielawa.
W konkursie uczestniczyło 40 gimnazjalistów z Powiatu Dębickiego. Uczniowie rozwiązywali test, a w tym czasie ich opiekunowie wysłuchali prelekcji o walorach przyrodniczych tego regionu. Następnie ogłoszono wyniki. Nagrody książkowe, dyplomy i podziękowania dla opiekunów wręczył z-ca dyrektora MPN w Krempnej. Tradycyjnie konkurs zakończył się pieczeniem kiełbasek przy wspólnym ognisku.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Julia Sudoł z Miejskiego Gimnazjum Nr. 1 w Dębicy
II miejsce – Natalia Madej z Miejskiego Gimnazjum Nr. 2 w Dębicy
III miejsce – Mariusz Wadas z Publicznego Gimnazjum w Jaworzu Górnym
III miejsce – Kamil Strózik z Publicznego Gimnazjum w Stobiernej
Kółko informatyczne
Zajęcia w ramach kółka informatycznego odbywają się w każdy piątek od godz. 15:40 do 18:00. Chętnych prosimy o zgłoszenia do Pana Krzysztofa Klisia
Turniej piłki ręcznej
W dniu 29.09.2009 r. w naszej hali sportowej rozegrany został Turniej Piłki Ręcznej Klas Pierwszych Chłopców. Do rywalizacji odważyło się przystąpić cztery zespoły grając systemem „każdy z każdym”. Po zaciętej i wyrównanej walce pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy IaLO, drugie I ET, trzecie IbT i czwarte IaT.
Skład zwycięskiej drużyny: Tomasz Jachym, Krzysztof Latała, Maciej Struzik, Damian Pęcak, Filip Koziański, Mateusz Szlachetka, Mirosław Witek, Karol Słota, Mateusz Czech, Dawid Rokita. Organizatorami turnieju byli : Eugeniusz Ługowski i Bogumił Bogacz
Gratulujemy wszystkim zawodnikom biorącym udział w rozgrywkach wykazanej woli walki i ambicji.
Profilaktyka raka piersi
W dniu 25 września 2009 r. uczennice klasy IIId LO wraz z nauczycielem biologii uczestniczyli w seminarium „Profilaktyka raka piersi” – prowadzonym przez dyrektora W. Chemielaczyka z instytutu Onkologii w Warszawie. Seminarium to zorganizowane zostało w 10 rocznicę utworzenia Stowarzyszenia Ruchu Kobiet do walki z rakiem Europa DONNA Dębica.
Stowarzyszeniu przewodniczy dr. Anna Mazur. Wykład uświadomił nam, że rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworową występującą u kobiet, a statystyki są przerażające:
– co 2,5 minuty jedna kobieta w Europie dowiaduje się, że ma raka piersi,
– co 6,5 minuty jedna kobieta w Europie umiera na raka piersi.
Dlatego badania profilaktyczne są tak bardzo ważne. Zachęcamy do zapoznania się z wykładem na stronie: www.europadonna-debica.org.pl
Klasa I BT w Ciężkowicach
25 września klasa I BT wybrała się na jednodniową wycieczkę do Ciężkowic. Zwiedziliśmy „Skamieniałe Miasto”. Mimo zmęczenia nie było miejsca, do którego byśmy sami nie doszli. Umiejętności wspinania się po skałach całej grupy, z wychowawcą Panem Krzysztofem Klisiem na czele świadczyły o naszej wysokiej kondycji fizycznej.
Wszyscy dobrze się bawili i wypoczęli od codziennych trudów nauki i pracy. Ta nasza pierwsza wspólna wycieczka rekreacyjno-integracyjna wzmocniła więzi między całą naszą grupą i naszym wychowawcą. Wszyscy wróciliśmy do szkoły cali i zdrowi.
Europejski Turniej Tańca dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych w Krakowie
25 września Kraków po raz piąty gościł uczestników EUROPEJSKIEGO TURNIEJU TAŃCA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH organizowanego w ramach EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW OBCYCH. W turnieju tańca wystąpiło 26 zespołów. Przedstawicielem Dębicy w turnieju był zespół z naszej szkoły, który zaprezentował się na scenie w języku niemieckim, po czym zatańczył w układzie „Krakowiaka”. Nasz zespół wystąpił w składzie:
PAULINA KURC – IIdLO
PAULINA LODARSKA – IIIdLO
SYLWIA JAJKIEWICZ – IIIdLO
ŁUKASZ CHĘCIEK – IIaT
DAWID RĘBIŚ – IIcT
MARCIN SROKA – IIaT
Przygotowaniem uczniów pod kątem językowym zajęła się Pani Izabela Bobulska natomiast przygotowaniem tanecznym Pan Mariusz Matusik.
Duże podziękowania należą się pani Małgorzacie Pikul – Burdzy, dzięki której otrzymaliśmy stroje do tańca. Użyczyła nam również sali do prób tanecznych, a także służyła pomocą i doświadczeniem tanecznym.
Podziękowania kieruję także dla Pani wicedyrektor Ewy Prasoł, która zaangażowała klasę II b LO do wyjazdu do Krakowa. Dzięki tym działaniom mogliśmy zrealizować swoje zamierzenia i wystąpić na Rynku w Krakowie przy mocnym dopingu klasy II b LO. Ponadto pani wicedyrektor służyła dobrym słowem i pomocą w zakresie języka niemieckiego.
Zobacz galerię zdjęć | Dyplom |
Turniej piłki ręcznej chłopców klas pierwszych
W dniu 29.09.2009 r. (wtorek) rozegrany zostanie szkolny turniej piłki ręcznej chłopców. Zawody przeprowadzone będą na hali szkolnej w godzinach od 12.30 do 16.00.
Do rywalizacji mogą stanąć zespoły klas pierwszych lub drużyny mieszane (dopuszczalne łączenie drużyn zgodne z podziałem grup na w-f) z minimalną liczbą
7 zawodników. Zgłoszenia w postaci zbiorowej listy drużyny oraz pisemną zgodę rodziców na udział w zawodach należy złożyć do dnia 28.09.2009 r. (poniedziałek)
w pokoju nauczycieli w-f na hali sportowej do godziny 12.00 (do Pana Eugeniusza Ługowskiego). Zgłoszenia i oświadczenia są dostępne poniżej
Oświadczenie | Zgłoszenie |
Co nowego w Islandii?
19-20 września (sobota –niedziela)
Po pełnym łez pożegnaniu przed szkołą w Hofn w sobotni poranek wracaliśmy do Reykjawiku zwiedzając po drodze wiele ciekawych miejsc. Odwiedziliśmy między innymi obszar, gdzie czynne są gejzery i byliśmy w miejscu, gdzie ścierają się dwie płyty tektoniczne. To była prawdziwa lekcja geografii! Potem błękitna laguna oczarowała nas pięknem. Niestety, nie było czasu na kąpiel…
Noc spędziliśmy w hotelu w pobliżu lotniska. Potem czekała nas wczesna pobudka i lot do Frankfurtu. Po kilku godzinach oczekiwania znaleźliśmy się w samolocie do Krakowa. Tu poczuliśmy się już jak w domu, jeszcze tylko dwie godziny i około 23 dotarliśmy do Dębicy Miło było wrócić do domu po tygodniu tak pełnym wrażeń. Islandia, tak odległa od nas, okazała się być krajem, który zachwycił nas swoim surowym pięknem i gdzie znaleźliśmy przyjaciół.
Szkoda, że do ich przyjazdu do Polski jeszcze tyle miesięcy… Gości z Islandii będziemy podejmować w marcu. A tymczasem zapraszamy na stronę internetową projektu, gdzie już niebawem pojawi się obszerna galeria zdjęć z naszego pobytu w Islandii
Piękne Krajobrazy Islandii
18 września (piątek)
Dzisiaj poczuliśmy nagłą zmianę nastrojów po wczorajszych fantastycznych wrażeniach, ale postanowiliśmy jeszcze dobrze wykorzystać nasze ostatnie chwile i wybraliśmy się do muzeum w Höfn.
Później tata Þórhildur zabrał nas na rejs łodzią na Oceanie Atlantyckim. Były ogromne fale ok. 2,8 m wys. Sądzę, że nasz kapitan bawił się lepiej od nas, bo sprawił, że mogliśmy się czuć jak na przejażdżce kolejką górską.
W tym dniu odwiedziliśmy również wystawę poświęconą lodowcom. Największą atrakcją okazała się jaskinia lodowa i dokumentacja związana z kręceniem filmu z Jamesem Bondem na lodowcu. Niestety to już dzisiaj odbędzie się przyjęcie pożegnalne.
Bardzo przykro jest nam opuszczać Islandię. To była niewiarygodna przygoda i poznaliśmy wielu nowych przyjaciół. Z niecierpliwością czekamy na nasze ponowne spotkanie w Polsce.
17 września (czwartek)
Nasz dzień rozpoczął się wcześnie o 8 rano. To był nasz czas – Dzień Polski.
Pracowaliśmy ciężko i przez długi czas przygotowywaliśmy się aby wszystko powiodło się i wzbudziło zainteresowanie. Aula po brzegi wypełniła się uczniami z Islandii, którzy o Polsce nie wiedzieli zbyt wiele. Rozpoczęliśmy od przedstawienia się publiczności i przekazania koszulki z polskimi barwami narodowymi naszym islandzki przyjaciołom. Następnie przedstawiliśmy prezentacje na temat naszej szkoły, miasta, regionu i kraju. Nasi nauczyciele przygotowali krótki test, aby sprawdzić wiedzę uczniów na temat Polski. Dla najlepszych były drobne upominki.
Potem uczniowie obejrzeli film dokumentalny promujący Polskę. Gdy kolejna prezentacja o Krakowie dobiegła końca, Justyna i Renata zatańczyły „Krakowiaka”. Taniec bardzo entuzjastycznie został przyjęty przez publiczność, nawet udało się zachęcić kilku ochotników do próby wykonania go wraz z naszymi koleżankami. Poradzili sobie bardzo dobrze. Następnie przygotowaliśmy 5 różnych tematycznie lekcji: polskie wycinanki, polskie zwyczaje i tradycje, kulinarna podróż do Polski, warsztaty na temat stereotypów narodowych oraz lekcja języka polskiego.
Kiedy 5 grup odwiedziło wszystkie pokoje z prezentacjami, zaprosiliśmy wszystkich na degustację kiełbasek z rusztu i sałatki z ziemniaków. Polska „zwyczajna” była pyszna.
Nadszedł czas na POKAZY! Konrad zaprezentował pokaz zapasów, Sylwia poprowadziła polskich i islandzkich uczniów w „Polonezie” a Rafał zaprezentował swój taniec ognia. Wszystko ponownie zakończyło się w auli. Obejrzeliśmy film „Mała wielka miłość”, polską komedię romantyczną.
Na wieczór Rafał obiecał jeszcze większy pokaz tańca ognia. Tłumy zabrały się o 20.00 przed szkołą i Rafał pokazał co potrafi…
To był nasz WIELKI DZIEŃ w Islandii. Podsumowując, ogrom pracy włożony w przygotowania opłacił się.
16 września (środa)
To był dzień urodzin jednej z uczestniczek projektu, Rakel, więc podarowaliśmy jej mały prezent i zaśpiewaliśmy po polsku „Sto lat”. Ćwiczyliśmy naszą prezentację na temat sławnych osób w Polsce i przygotowaliśmy dekorację szkoły na Dzień Polski.
Pojechaliśmy również na lodowiec Hoffellsjökull i odwiedziliśmy naturalne gorące źródła w Hoffell. Później pojechaliśmy do Kaffihornið i tam wszyscy się spotkali.
15 września (wtorek)
O 8.00 wszyscy poszliśmy na lekcje. Następnie o 10.20 przeszliśmy do auli gdzie zaprezentowaliśmy najpiękniejsze miejsca w Polsce. Po prezentacji pracowaliśmy nad słownikami, a o godzinie 16.30 wyruszyliśmy nad ocean do miejsca zwanego Stokksnes.
Spacerowaliśmy po plaży i robili przepiękne zdjęcia. Wieczorem pojechaliśmy do Sauðanes gdzie artystka Gingo (Guðrún Ingólfsdóttir) wykonuje swe dzieła: świece, obrazy, biżuterię i wiele innych. Po kolacji udaliśmy się do domu Margrét gdzie spędziliśmy wieczór.
14 września (poniedziałek)
Dzisiaj obudziliśmy się o godz. 7 rano i po śniadaniu poszliśmy do szkoły, aby lepiej poznać naszych nowych kolegów i koleżanki. Kiedy zajęliśmy miejsca w klasie, każdy miał za zadanie się przedstawić. Obydwie grupy miały problemy z wymową imion, ale ostatecznie daliśmy sobie radę. Udało się nam szybko je zapamiętać poprzez gry i zabawy. Po drugim śniadaniu mieliśmy okazję obserwować jak wyglądają lekcje w islandzkiej szkole.
Po zajęciach każdy uczeń zabrał swojego kolegę, aby przygotować się do wyjścia na basen. Po spędzeniu czasu na basenie pojechaliśmy do domu na obiad. Po zjedzeniu posiłku ponownie się spotkaliśmy i miło spędziliśmy czas grając w różne zabawy i zjadając duże ilości słodyczy. Wybraliśmy się na dłuższy spacer i na końcu wróciliśmy do domu.
13 września (niedziela)
Wyruszyliśmy po szybkim śniadaniu. Podróż południowym wybrzeżem Islandii była niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich. Krajobraz jest zupełnie inny niż nasz polski. Dzika przyroda, piękne widoki, wodospady i wreszcie lodowiec!
Hjőrdis- nauczycielka z Islandii okazała się być świetną przewodniczką. Byliśmy oszołomieni pięknem Islandii ale równocześnie nie mogliśmy doczekać się spotkania z naszymi islandzkimi przyjaciółmi. Przybyli aby nas przywitać na lagunie lodowca- to była wspaniała niespodzianka! Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani ale jednocześnie skrępowani. Pierwsze spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze, spędziliśmy pierwszy wieczór i noc w islandzkich rodzinach.
12 września (sobota)
Podróż rozpoczęła się w sobotę, kiedy wszyscy uczestnicy przybyli na szkolny parking o północy. Gdy już każdy zajął swoje miejsce w autobusie, wyruszyliśmy do Warszawy. Nocne rozmowy sprawiły, że ta część wyprawy minęła szybciej niż się spodziewaliśmy.
Do stolicy dotarliśmy około godziny czwartej nad ranem. Lot był przewidziany na godz. 7.15, więc każdy miał jeszcze chwilę, aby odetchnąć. Nie można jednak było nazwać tego czasem wolnym, gdyż sprawdzaliśmy i ćwiczyliśmy niektóre z prezentacji multimedialnych, przygotowanych dla naszych znajomych z Islandii. Odprawa odbyła się beż żadnych problemów z nadmiernym bagażem, czego obawiała się żeńska część uczestników. Niektórzy mieli okazję pierwszy raz w życiu lecieć samolotem, więc można sobie wyobrazić podekscytowanie w powietrzu. Widoki były zachwycające, czego nie da się opisać słowami i żadne zdjęcie nie jest w stanie tego pokazać. Niezapomnianym przeżyciem był lot nad Bałtykiem.
Około godz. 8.30 wylądowaliśmy w Kopenhadze i musieliśmy czekać 5 godzin na następny lot do miejsca docelowego. Niektórzy ten czas poświęcili na zakupy i na spacery, a inni po prostu na drzemkę. O godz. 14 wszyscy byliśmy gotowi do następnego lotu. Tym razem trwało to dłużej, ale bez problemów.
Islandzka nauczycielka, Hjordis przybyła aby odebrać wszystkich z lotniska. Każdy wymienił euro na islandzką walutę i wyruszyliśmy do hotelu w Reykjaviku. Po drodze zwiedzaliśmy ciekawe miejsca, takie jak największy kościół w Islandii, Parlament i podziwialiśmy panoramę miasta z kompleksu Perlan.
O godz. 20 odwiedziliśmy miejscową restaurację, aby się posilić. Zakwaterowanie było naprawdę satysfakcjonujące. Każdy był bardzo zmęczony, więc noc zapowiadała się bardzo spokojnie. Po wczesnej pobudce, wyruszyliśmy do miasta partnerskiego, zwiedzając po drodze wiele ciekawych miejsc.
POGOTOWIE MATURALNE –
dodatkowe zajęcia z języka angielskiego
Wszystkich chętnych maturzystów i nie tylko zapraszam na dodatkowe lekcje języka angielskiego, które będą się odbywać w każdy piątek o godzinie 7.10 w sali nr 19. Startujemy już 25 września. Serdecznie zapraszam, Pani Marta Kabat
Przegląd Piosenki Obcojęzycznej
15 października odbędzie się w naszej szkole Przegląd Piosenki Obcojęzycznej. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą i lubią śpiewać. Prosimy zgłaszać się do 01.10.2009 r. do swoich nauczycieli języków obcych lub do pana Jarosława Wodzienia.
Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych
Długoletnią tradycją naszej szkoły, podtrzymaną również w tym roku, jest ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość ślubowania odbyła się w dniu 8 września na hali sportowej. Wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami oraz licznie przybyli rodzice. Na początku głos zabrała Pani dyrektor Joanna Dymitrowska. Powitała bardzo ciepło naszych adeptów i ich rodziców. Życzyła im zadowolenia z kształcenia się w naszej szkole i sukcesów w nauce. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu odbyło się spotkanie rodziców z wychowawcami poszczególnych klas. Ten pierwszy kontakt z nauczycielami był, tak jak w przypadku uczniów, bardzo ważny, gdyż umożliwił wzajemne poznanie, na czym skorzysta późniejsza współpraca rodziców ze szkołą.
Zobacz galerię zdjęć
Spotkania z rodzicami
odbędą się w naszej szkole w dniach:
- 8 września 2009 r. – klasy pierwsze LO i Technikum
- godzina 16.00 Uroczyste Ślubowanie klas pierwszych na hali sportowej
- godzina 16.30 Spotkanie z rodzicami
- 9 września 2009 r. godzina 16.30 – klasy drugie LO, drugie Technikum i trzecie Technikum
- 10 września 2009 r. godzina 16.30 – klasy trzecie LO i czwarte Technikum
Jedziemy do Islandii!
Trwają intensywne przygotowania do wyjazdu grupy naszych uczniów na wymianę do szkoły partnerskiej FAS w miejscowości Hofn w Islandii w ramach realizowanego wspólnie przez nasze szkoły projektu ICEPO – Młodzi ludzie na rzecz porozumienia między narodami.
Projekt realizowany jest od marca 2009 r., a jego celem jest promocja naszego kraju w świecie oraz poznawanie innych kultur i budowanie mostów porozumienia pomiędzy mieszkańcami Europy.
Naszą szkołę na wyjeździe w dniach 12-20 września reprezentować będą: Dorota Tabor i Conrad Podsiadło z klasy IIaLO, Renata Bizoń z IIbLO, Sylwia Para, Justyna Olszanecka i Krzysztof Szymaszek z IIcLO, Mariola Osak i Rafał Braun z IIIaT oraz Daria Szerszeń i Katarzyna Wójcik z IIIcLO. Już od wiosny, przy merytorycznym wsparciu pani dyrektor Joanny Dymitrowskiej, nauczycielek angielskiego- Pani Agaty Kmiecik i Pani Anny Wojcieszyn oraz nauczycielki języka niemieckiego Pani Marii Wanat, gromadzili oni materiały i przygotowali prezentacje na temat Polski, polskiej historii, znanych Polaków, polskich legend, tradycji, zwyczajów i wiele, wiele innych.
Program pobytu w szkole islandzkiej obejmuje między innymi pracę uczniów nad rozmówkami polsko- angielsko-islandzkimi oraz organizację Dnia Polskiego dla wszystkich uczniów szkoły, którzy nie będą mieć w tym dniu lekcji, oraz dla zaproszonych gości, przedstawicieli lokalnej społeczności.
Szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu przedstawimy po powrocie, a tymczasem odsyłamy wszystkich zainteresowanych na stronę internetową projektu www. icepo.fas.is
Kółko informatyczne
W związku z uruchomieniem dodatkowych zajęć w ramach kółka informatycznego prosimy wszystkich chętnych o zgłaszanie się na e-mail krk1@poczta.onet.pl (podając imię nazwisko oraz klasę) lub osobiście do pana Krzysztofa Klisia w sali 51. Zgłoszenia przyjmowane są do 18.09.2009 – w zależności od liczby chętnych z poszczególnych klas zostanie ustalony termin i godziny tych zajęć.
Konferencja Rady Pedagogicznej
odbędzie się 7.09.2009 r. o godzinie 16.50
Uwaga, rowerzyści!
Zapraszamy wszystkich na IV Zjazd Bicyklomaniaków, który odbędzie się 5 września 2009 r. (sobota).Start o godzinie 9.00 spod pomnika Jana Pawła II w Dębicy.
Dokładny przebieg trasy rajdu znajduje się na załączonym plakacie. Zainteresowanych udziałem w rajdzie prosimy o kontakt z panią Magdaleną Knot.
Zgłoszenia są przyjmowane do 4 września 2009 r. do godziny 14.00. Mile widziany sprawny rower i dobry humor. W zamian organizatorzy zapewniają niezapomniane wrażenia.
Szczegóły rajdu
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/10
I oto nadszedł dzień 1 września. Rozpoczęliśmy go o godz. 8.00 mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Ducha Świętego.
Następnie całą społecznością naszej szkoły udaliśmy się na halę sportową, gdzie uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny z udziałem grona pedagogicznego i dyrekcji.
Ten dzień był szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły i poznali swoich nowych wychowawców i nauczycieli. Od jutra wypoczęci i pełni energii rozpoczynamy naukę.